Nowe informacje ws. negocjacji pokojowych. Rzecznik Kremla zabrał głos
![Nowe informacje ws. negocjacji pokojowych. Rzecznik Kremla zabrał głos](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/71/71cq88d1aai65fyf31q4gijnxtbsd3nk.jpg)
Rosja rozpoczęła tworzenie grupy negocjacyjnej ze Stanami Zjednoczonymi po rozmowie prezydenta USA Donalda Trumpa z Władimirem Putinem - przekazał rzecznik Kremla. Jak wskazał Dimitrij Pieskow, decyzja Putina w sprawie składu grupy zostanie ogłoszona później.
- Oczywiście, [prace nad utworzeniem grupy negocjacyjnej - red.] już się rozpoczęły. Gdy prezydent podejmie odpowiednią decyzję, poinformujemy państwa o niej - powiedział w czwartek na briefingu prasowym rzecznik Kremla. Pieskow nie zdradził, z czyjej inicjatywy odbyła się rozmowa Putina z Trumpem i czy była to pierwsza rozmowa od zaprzysiężenia prezydenta USA.
Jak zaznaczył, nie ma jeszcze konkretnych ustaleń w sprawie ewentualnej wizyty amerykańskich negocjatorów w Rosji, ale Putin i Trump mieli zgodzić się na kontynuowanie kontaktów zarówno między sobą, jak i na poziomie asystentów.
Kreml: Rosja rozpoczęła tworzenie grupy negocjacyjnej z USA
Pieskow wspomniał, że przywódcy rozmawiali również o "sektorze energetycznym", uregulowaniu sytuacji na Bliskim Wschodzie, irańskim programie nuklearnym i dwustronnych stosunkach rosyjsko-amerykańskich w sferze gospodarczej. Nie poruszono jednak kwestii amerykańskich sankcji nałożonych na Rosję i przyłączenia okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji.
ZOBACZ: Niepokojące ruchy Moskwy. Rosyjski okręt podwodny na Morzu Śródziemnym
Jak wskazał, Kreml uważa rozmowę Putina z Trumpem za bardzo ważną. - Poprzednia administracja USA stała na stanowisku, że należy zrobić wszystko, aby wojna trwała. Obecna administracja, o ile rozumiemy, stoi na stanowisku, że należy zrobić wszystko, aby zatrzymać wojnę i zatriumfował pokój. O wiele większe wrażenie robi na nas stanowisko obecnej administracji. Jesteśmy otwarci na dialog - mówił.
Wojna w Ukrainie. Pieskow o negocjacjach pokojowych
Odpowiadając na pytanie o ewentualny udział Europy i Chin w negocjacjach pokojowych, stwierdził, że "nie ma jeszcze porozumienia co do formatu ewentualnego procesu negocjacyjnego". Pieskow podkreślił również, że w kwestii ewentualnych negocjacji Rosja "zawsze będzie brała pod uwagę doświadczenia porozumień mińskich".
ZOBACZ: Kolejne państwa wesprą Straż Bałtycką. Minister obrony ujawnia szczegóły
Przypomnijmy: porozumienia mińskie to umowy podpisane w stolicy Białorusi 5 września 2014 i 12 lutego 2015 mające na celu zakończenie konfliktu w położonym na wschodzie Ukrainy Donbasie. 21 lutego 2022 Władimir Putin poinformował o uznaniu przez Rosję Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej w związku z "niewykonaniem przez Ukrainę porozumień mińskich".
24 lutego 2022 roku Putin rozpoczął pełnoskalową inwazję na Ukrainę/
Czytaj więcej