Ukraiński MON odpowiada szefowi Pentagonu. "Będziemy w NATO"
![Ukraiński MON odpowiada szefowi Pentagonu. "Będziemy w NATO"](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/6g/6gadoernx6jwtvimh33nwqeb3856jbdb.jpg)
- Chcemy być członkiem NATO. Będziemy członkiem NATO - tak na słowa szefa Pentagonu o braku możliwości dołączenia Ukrainy do Sojuszu zareagował ukraiński minister obrony Rustem Umierow. Polityk zabrał też głos w sprawie członkostwa jego kraju w Unii Europejskiej.
- Słyszeliście te oświadczenia przez ostatnie 33 lata. Do wszelkich stwierdzeń trzeba się przyzwyczaić - w ten sposób Rustem Umierow komentował wypowiedź Pete'a Hegsetha po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Ukrainy w Brukseli.
ZOBACZ: Szef Pentagonu nie zostawia złudzeń: Członkostwo Ukrainy w NATO nierealne
Szef ukraińskiego MON zapewnił, że jego kraj chce być częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego i podkreślił, że wejdzie do NATO. - Nasze stanowisko jest jak zawsze niezmienne - powiedział, cytowany przez Unian.
USA sceptyczne wobec Ukrainy w NATO. "Członkostwo nierealne"
Umierow stwierdził ponadto że Ukraina dołączy do Unii Europejskiej, wskazując, iż jego kraj utrzymuje swoje zdolności obronne. - Jesteśmy w stanie to zrobić. Mamy swoje priorytety, wszelkie wnioski wyciągamy wspólnie z naszym narodem - zaznaczył.
Słowa ukraińskiego ministra obrony padły po wypowiedzi szefa Pentagonu, który również obecny był na spotkaniu w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Stwierdził on, że członkostwo Ukrainy w NATO jest "nierealne". Wskazał też, że powrót kraju do granicy sprzed 2014 r. "jest nierealnym celem".
Jego zdaniem "pogoń za tym iluzorycznym celem tylko przedłuży wojnę i spowoduje więcej cierpienia". - Prezydent Trump zamierza zakończyć ten konflikt poprzez dyplomację - podkreślił.
Wojna w Ukrainie. USA przygotowują się do negocjacji
Sekretarz obrony USA przekazał, że "w ramach gwarancji bezpieczeństwa w Ukrainie nie będą rozmieszczone wojska amerykańskie". Pete Hegseth dodał, iż trzeba się upewnić, że ta wojna nie wybuchnie ponownie.
- Gwarancje bezpieczeństwa powinny być wspierane przez zdolne do tego oddziały europejskie i pozaeuropejskie. Jeśli te grupy zostaną rozmieszczone jako siły pokojowe na Ukrainie, w jakimkolwiek momencie, powinny być w ramach misji innej niż NATO i nie powinny być objęte artykułem 5 - zaznaczył, odnosząc się do klauzuli o wzajemnej obronie.
ZOBACZ: Kolejna rozmowa Trumpa. Prezydent USA zadzwonił do Zełenskiego
Jak mówił Hegseth, kraje NATO "muszą przekazać więcej broni i zwiększyć produkcję wojskową". Zaznaczył, że Rosję do stołu negocjacyjnego przyciągną niższe ceny energii. - USA nie postrzegają członkostwa Ukrainy w NATO jako części planu pokojowego - podkreślił.
Czytaj więcej