Detoks sokowy nie taki zdrowy? Naukowcy alarmują: Może powodować problemy z pamięcią

Porady
Detoks sokowy nie taki zdrowy? Naukowcy alarmują: Może powodować problemy z pamięcią
Pixabay
Naukowcy ostrzegają przed dietą sokową

Dieta sokowa stała się dla wielu sposobem na detoksykację organizmu oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Zwolennicy uznają ją za pożyteczną dla układu trawiennego i źródło cennych składników odżywczych. Warto jednak zastanowić się przed sięgnięciem po taką kurację. Nowe badania wskazują, że może ona mieć dolegliwe konsekwencje.

Detoks za pomocą soków polega na kilkudniowej rezygnacji z tradycyjnych posiłków na rzecz reklamowanych jako zdrowe i oczyszczające napoje na bazie owoców i warzyw. Dieta ta przedstawiana jest jako efektywny i szybki sposób zapewnienia organizmowi kluczowych dla jego działania elementów. Czy jednak na pewno oferuje same korzyści?

Czy detoks sokowy jest bezpieczny? Alarmujące wyniki badań

O wpływie diety sokowej na organizm piszą naukowcy z Northwestern University, których badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nutrients". W eksperymencie uczestników podzielono na trzy grupy. Pierwsza spożywała wyłącznie soki, druga - soki i pełnowartościowe produkty spożywcze, a trzecia - wyłącznie żywność roślinną.

 

Analiza mikrobioty jelitowej wykazała niepokojące zmiany w pierwszej grupie. Badacze zaobserwowali znaczny wzrost liczby bakterii sprzyjających stanom zapalnym oraz zwiększoną przepuszczalność jelit, co może prowadzić do zaburzeń metabolicznych i immunologicznych.

 

ZOBACZ: Ten naturalny sposób przyspiesza spalanie tłuszczu. Wystarczy pić ten sok przez 7 dni

 

Zdaniem naukowców długotrwały detoks sokowy może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze. Istnieje ryzyko pogorszenia pamięci, wzrostu poziomu lęku, a także zwiększonego prawdopodobieństwa rozwoju chorób neurodegeneracyjnych w wyniku przewlekłego stanu zapalnego.

 

Dr Melina Ring, współautorka badania, skomentowała te wyniki, określając je jako "konfrontację z rzeczywistością" dla zwolenników diet sokowych, którzy uważają je za skuteczny sposób oczyszczania organizmu.

Brak błonnika, czyli ważnego składnika w diecie

Dlaczego soki nie są tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać? Problemem jest znaczna utrata błonnika podczas ich przygotowywania. Błonnik odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi mikroflory jelitowej - wspiera rozwój "dobrych" bakterii, które produkują substancje o działaniu przeciwzapalnym.

 

Niedobór tego włókna pokarmowego sprzyja namnażaniu mikroorganizmów preferujących cukry proste, co może zaburzać równowagę mikrobioty jelitowej i jamy ustnej. To z kolei może mieć wpływ na stan zdrowia, w tym na funkcjonowanie układu nerwowego.

 

ZOBACZ: Przybierasz na wadze mimo diety? To może być pierwszy objaw tego schorzenia

 

Dr Ring zaleca, aby zamiast wyciskania soków, sięgać po zmiksowane koktajle. Blendowanie pozwala zachować pełną wartość odżywczą owoców i warzyw, w tym ich błonnik. Alternatywą jest łączenie soków z pełnowartościowymi posiłkami, aby uniknąć gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

 

Dr Maria Luisa Savo Sardaro, główna autorka publikacji w "Nutrients", podkreśla, że w przypadku detoksów sokowych kluczowe znaczenie ma dokładna analiza ich składu - zwłaszcza zawartości cukrów i węglowodanów, które wpływają na "dynamikę mikrobiologiczną" organizmu.

Czym zastąpić soki? Zdrowe źródła błonnika

Eksperci z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przypominają, że dobrym źródłem błonnika są:

  • banany, brokuły, fasola,
  • produkty pełnoziarniste (kasze gruboziarniste, pieczywo razowe, płatki jęczmienne i owsiane),
  • fermentowane produkty mleczne (kefir, jogurt naturalny),
  • kiszonki (kapusta kiszona, ogórki kiszone).

Dzięki spożywaniu tych produktów można zadbać o prawidłową mikroflorę jelitową.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie