"Nie" dla ekologii do konstytucji. Szwajcarzy zdecydowali
!["Nie" dla ekologii do konstytucji. Szwajcarzy zdecydowali](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/9f/9fja7eebsak2d36uov4jctwx55ptyrr2.jpg)
Szwajcarzy nie chcą wprowadzenia do konstytucji zapisu o szacunku dla zasobów naturalnych planety. Swoje zdanie wyrazili w referendum. Około 70 proc. uczestników było przeciwnych.
Szwajcarscy wyborcy w niedzielę odrzucili propozycję aby wpisać w konstytucji szacunek dla zasobów naturalnych planety. Według oficjalnych wstępnych obliczeń, około 70 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko tej propozycji - podaje AFP.
Jak przewidywano, odpowiedź przeciwna wygrała we wszystkich kantonach.
Szwajcaria. Referendum w sprawie ekologii
Przed referendum rząd, sfery biznesowe, partie prawicowe i centroprawicowe sprzeciwiły się propozycji. Według nich zagroziłaby ona wzrostowi gospodarczemu - pisze AFP. Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) nazwała inicjatywę "niebezpieczną".
ZOBACZ: Marianna Schreiber zaatakowała aktywistów Ostatniego Pokolenia. Użyła gaśnicy
"Doprowadziłoby to do bardzo znaczącego wzrostu cen lub zmniejszenia różnorodności podaży w różnych obszarach, takich jak żywność, mieszkania, mobilność i odzież" - cytuje agencja.
Projekt poparły partie lewicowe. Według jego założeń do szwajcarskiej konstytucji należy wprowadzić zobowiązanie do niewykorzystywania większej ilości zasobów naturalnych niż limity Ziemi.
Greenpeace: Szwajcaria przekracza granice możliwości planety
W podsumowaniu szwajcarskiego referendum stwierdzono, że zasoby naturalne, takie jak woda, gleba i powietrze, są często wykorzystywane w Szwajcarii i za granicą w takim stopniu, że "nie są w stanie się zregenerować" - pisze AFP.
"Inicjatywa na rzecz Odpowiedzialności Środowiskowej wymaga, aby działalność gospodarcza nie zużywała więcej zasobów i nie uwalniała więcej zanieczyszczeń niż jest to dozwolone w celu ochrony zasobów naturalnych" - podkreślono w podsumowaniu propozycji.
ZOBACZ: Aktywistki zatrzymane za napisy. "Darwin byłby zdenerwowany"
Nie podano w niej żadnych szczegółów dotyczących sposobu wdrożenia zmiany, takich jak regulacje, zakazy lub zachęty. Stwierdzono jednak, że ze względu na krótki termin (założono 10 lat na działania - red.) "prawdopodobnie konieczne będą radykalne środki".
"Badania Greenpeace pokazują, że Szwajcaria przekracza granice możliwości planety, szczególnie pod względem klimatu i różnorodności biologicznej. I końca nie widać, a wręcz przeciwnie, oddalamy się coraz bardziej - pomimo przepisów o ochronie środowiska, pomimo przepisów o ochronie klimatu, pomimo Porozumienia Paryskiego w sprawie klimatu. Jednak ochrona środowiska nie podlega już negocjacjom. To podstawa naszego dobrobytu, bo bez planety nie ma zasobów" - podkreślono w komunikacie organizacji Greenpeace, która poparła pomysł.
Czytaj więcej