Wiek ma znaczenie. Najnowsze badania pokazują, kogo naprawdę wolą kobiety i mężczyźni

Polska
Wiek ma znaczenie. Najnowsze badania pokazują, kogo naprawdę wolą kobiety i mężczyźni
Pixabay
Czy różnica wieku faktycznie ma znaczenie? Jakich wyborów dokonuje społeczeństwo w miłości

Filmy Malena z Monicą Bellucci, w którym młody Renato obsesyjnie zakochuje się w starszej kobiecie, czy An Education, gdzie nastolatka nawiązuje romans z dużo starszym mężczyzną - pokazują, że młodsi partnerzy budzą zainteresowanie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czy jednak te filmowe schematy mają odzwierciedlenie w rzeczywistości? Naukowcy z University of Virginia postanowili to sprawdzić.

Młodość kojarzy się z energią i entuzjazmem - młodszy partner lub partnerka mogą wnieść do związku świeżość i optymizm. Z kolei doświadczenie życiowe i mądrość to atuty starszego partnera, który może zapewnić wsparcie i stabilność. Teoretycznie wszystko wydaje się jasne, ale jak wygląda rzeczywistość?


Współczesna kinematografia (i nie tylko) przedstawia schematy, które nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jednym z powszechnych przekonań jest to, że kobiety preferują starszych partnerów. Naukowcy postanowili zweryfikować, czy faktycznie zarówno kobiety, jak i mężczyźni wykazują skłonność do nawiązywania relacji z osobami w określonym przedziale wiekowym.

Nowe spojrzenie na preferencje dotyczące wieku partnera

W badaniu przeanalizowano dane ponad 6200 użytkowników serwisu matrymonialnego, którzy określali swoje preferencje dotyczące potencjalnych partnerów. Jednym z kluczowych kryteriów był wiek. Jak się okazało, większość mężczyzn rzeczywiście preferowała młodsze partnerki, ale naukowców zaskoczył fakt, że aż 55 proc. kobiet również wskazało, że woli młodszych mężczyzn.

 

ZOBACZ: Łukasz Schreiber świętuje z nową partnerką. "Magicznie"


Wyniki badania oraz wnioski opublikowano 27 stycznia 2025 roku na stronie PNAS - prestiżowego czasopisma naukowego, które publikuje badania z różnych dziedzin nauki. Główny autor badania, Paul Eastwick, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, przyznał, że odkrycie to może być "szokiem dla wielu osób". Jego zdaniem społecznie utarło się przekonanie, że to mężczyźni w związkach są starsi, a kobiety poszukują dojrzałych partnerów. Tymczasem badania pokazują, że rzeczywistość może wyglądać inaczej.

Preferencje to jedno, ale miłość nie wybiera

Aleksander Puszkin powiedział kiedyś: "Miłość na wiek się nie ogląda". Choć w badaniach dotyczących randek w ciemno zarówno kobiety, jak i mężczyźni częściej wybierali młodszych partnerów, to globalne statystyki pokazują, że w zawartych związkach nadal utrzymuje się schemat, w którym to mężczyzna jest starszy.

 

Jak wygląda różnica wieku w związkach na świecie?
Jak wygląda różnica wieku w związkach na świecie?

Na świecie średnia różnica wieku między małżonkami wynosi 4 lata, przy czym w Afryce Subsaharyjskiej jest ona najwyższa i sięga 8 lat, natomiast w Europie i Ameryce Północnej jest najniższa - wynosi mniej niż 3 lata.

 

ZOBACZ: Ronaldo po raz kolejny został ojcem. Jego partnerka urodziła córeczkę

 

Z badania "Religion and Living Arrangements Around the World", opublikowanego przez Pew Research Center, wynika, że w analizowanych 130 krajach nie znaleziono znaczącej liczby par, w których mężczyzna byłby młodszy od swojej partnerki. Natomiast według spisu powszechnego w USA, w 50 proc. małżeństw mężczyzna jest przynajmniej 2 lata starszy od swojej żony, a tylko 14 proc. kobiet jest starszych od swojego męża.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie