"Arcydzieło dźwięku". Zawrotna kwota za legendarne skrzypce
Skrzypce Stradivariusa wykonane w 1714 r. zostały sprzedane na aukcji za 11,25 mln dolarów (ok. 45 mln zł). Nie pobiły one rekordu ceny za instrument muzyczny, czego się wcześniej spodziewano. Wartość niezwykłego instrumentu szacowano na 12 do 18 mln dolarów. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na stypendia dla uzdolnionej młodzieży.
Skrzypce zostały wykonane w 1714 roku przez słynnego, włoskiego lutnika - Antonio Stradivariego. Przez lata zmieniały właścicieli, a w XIX wieku trafiły do węgierskiego skrzypka Josepha Joachima, bliskiego przyjaciela kompozytora Johannesa Brahmsa.
USA. Legendarne skrzypce sprzedane za 11 mln dolarów
Prezes domów aukcyjnych Sotheby’s Americas, Mari-Claudia Jimenez, informowała, że skrzypce o nazwie "Joachim-Ma Stradivarius" pochodzą ze "złotego okresu" twórczości Stradivariusa. Nazwa "Joachim-Ma Stradivarius" pochodzi od nazwisk dwóch wybitnych skrzypków: węgierskiego wirtuoza Josepha Joachima (1831-1907) oraz Si-Hon Ma (1926-2009), urodzonego w Chinach i osiadłego w Ameryce w 1948 roku.
Istnieją przekazy, że legendarny kompozytor Johannes Brahms komponował swój "Koncert skrzypcowy D-dur" z myślą o tym instrumencie, zachwycony jego głębokim i donośnym brzmieniem. Joseph Joachim wykonał premierę tego utworu w 1879 roku, grając właśnie na tych skrzypcach.
ZOBACZ: Zawrotna kwota za zegarek na aukcji. W tle historia Titanica
W 2015 roku, po śmierci ostatniego właściciela, skrzypce trafiły do New England Conservatory w Bostonie. W testamencie darczyńca podkreślił, że pewnego dnia skrzypce muszą zostać sprzedane na poczet stypendiów dla zdolnych muzyków.
Chociaż skrzypce zostały określone przez Sotheby's jako "arcydzieło dźwięku", to nie sprzedały się tak dobrze, jak się spodziewano. Początkowo wartość instrumentu szacowano na 12-18 mln dolarów, a dom aukcyjny był przekonany, że uda się pobić rekord z 2011 roku, kiedy to sprzedano skrzypce za 15,9 mln dolarów (ponad 60 mln zł).
600 instrumentów na całym świecie
Pieniądze zostaną wykorzystane na sfinansowanie fundusz, który zapewnia stypendia dla młodych, ambitnych skrzypków. Andrea Kalyn, prezes konserwatorium, powiedziała, że instrument był cennym nabytkiem i że garstka studentów miała przywilej na nim grać, ale szkoła ostatecznie uznała, że nadszedł właściwy czas, aby go sprzedać.
"Teraz naprawdę mamy szansę, aby skorzystało z tego wielu uczniów, kolejne pokolenia uczniów" - powiedziała dziennikowi "New York Times".
ZOBACZ: Burzliwe losy dzieła znanego mistrza. Na aukcji może paść rekord
Uważa się, że do dzisiejszych czasów przetrwało tylko około 600 instrumentów wykonanych przez Antonio Stradivariego i jego rodzinę. Instrumenty są obecnie głównie w rękach kolekcjonerów. W Polsce także znajdowało się kilka sztuk. Jedne z nich, pochodzące z kolekcji łódzkiego fabrykanta, zostały po wojnie ukradzione przez Rosjan. Do kraju już nie wróciły. Inne zamówił bezpośrednio od Stradivariego w 1715 król Polski August II. Skrzypce są obecnie jedynymi w Polsce i nazywane "Polski Król"
Czytaj więcej