Fotowoltaika. Rząd wprowadził nowy obowiązek dla sprzedających energię 

Porady
Fotowoltaika. Rząd wprowadził nowy obowiązek dla sprzedających energię 
Pixabay
Panele fotowoltaniczne. Rząd wprowadził nowy obowiązek 

Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, a energia ze Słońca zasila nie tylko domy prywatne, ale także duże farmy produkujące prąd na sprzedaż. To właśnie wytwórcy energii powinni zwrócić uwagę na nowe przepisy, które weszły w życie 17 stycznia 2025 roku. Od tego dnia obowiązuje nowy sposób raportowania zawieranych umów. 

Jak wynika z danych opublikowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, moc zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki przekracza 20 tysięcy megawatów. Dla porównania jeszcze w 2019 roku było to zaledwie 1,2 tys. MW.

 

Coraz więcej gospodarstw domowych korzysta z energii słonecznej, a panele fotowoltaiczne stały się stałym elementem krajobrazu – zarówno na dachach budynków, jak i w postaci dużych farm PV. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tym źródłem energii wprowadzane są również nowe regulacje prawne.

Energia z fotowoltaiki. Wytwórcy muszą o tym pamiętać

Urząd Regulacji Energetyki przypomina o ważnej zmianie dla wytwórców energii z OZE. Weszła ona w życie 17 stycznia 2025 roku, a wynika z nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Chodzi mianowicie o raportowanie umów do regulatora zawartych z odbiorcami końcowymi. 

 

Nowe przepisy obligują sprzedawców, aby informowali prezesa Urzędu o kontraktach w okresie miesiąca od dnia ich podpisania. Aby to zrobić, należy wypełnić specjalny formularz. Jest on oznaczony kodem URE PPA 01.

 

ZOBACZ: Czy ładowarka pożera prąd, gdy nie ładuje telefonu? Liczymy

 

Konieczne jest przygotowanie go w formatach Excel oraz PDF. Zawiera takie informacje, jak dane wytwórcy oraz odbiorcy końcowego, rodzaj dostarczanej energii, okres obowiązywania umowy czy ustalone ceny.

Formularz URE PPA 01. Jak go dostarczyć?

Są trzy sposoby, aby prawidłowo dostarczyć ten dokument do Urzędu Regulacji Energetyki:

  • drogą mailową i wysyłką na adres ppa@ure.gov.pl,
  • dzięki platformie ePUAP i podpisowi elektronicznemu (skrzynka podawcza /URE/SkrytkaESP),
  • korzystając z e-doręczenia (adres: AE:PL-25259-52521-UECUJ-18).

URE podkreśla, że obowiązuje wyłącznie formularz URE PPA 01. W przypadku skorzystania z innego wzoru konieczne będzie dokonanie korekty. W temacie korespondencji należy wskazać, że dotyczy ona formularza URE PPA 01 oraz skierować ją do Departamentu Monitorowania Rynku (DMR). 

 

ZOBACZ: Muszą ogrzewać mieszkanie prądem, choć ich nie stać. A w piecach zakazali palić

  

Jeśli umowa została zawarta z odbiorcą innym niż końcowy, należy wypełnić formularz URE PPA 02. Zasady jego przekazania są analogiczne. 

 

Jak zauważa portal Interia, nowe przepisy nie dotyczą prosumentów posiadających instalacje fotowoltaiczne na własne potrzeby. Jeśli energia nie jest sprzedawana innym odbiorcom, nie ma obowiązku składania dokumentów do URE.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie