Czarne wilki w Polsce. Przyrodnicy o "rzadkim i wyjątkowym" widoku
![Czarne wilki w Polsce. Przyrodnicy o "rzadkim i wyjątkowym" widoku](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/8g/8guwnib23zkef97wt3dsbpteppgwkg9c.jpg)
W Polsce pojawiły się czarne wilki. Zwierzęta zarejestrowała fotopułapka w jednym ze świętokrzyskich lasów. Przyrodnicy podkreślają, że to niezwykle rzadki widok.
Fotopułapka zainstalowana w świętokrzyskim lesie przez przyrodników z fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund zarejestrowała nietypowe zdarzenie. W kadrze pojawiły się czarne wilki.
Takie umaszczenie w Polsce to rzadkość. "Standardowe wilcze futro w naszym kraju jest szare z niewielkimi rudawymi lub czarnymi akcentami. Czarna kreacja jest zdecydowanie rzadka i wyjątkowa!" - podkreśla fundacja w mediach społecznościowych.
Świętokrzyskie. Czarne wilki na nagraniu
Czarnego wilka po raz zarejestrowano latem. Szedł wówczas z osobnikiem o szarym wyglądzie. Niedawno uchwycono z kolei dwa czarne wilki wędrujące z szarym osobnikiem.
ZOBACZ: Wilki w popularnym uzdrowisku. Wydano ostrzeżenie
Przyrodnicy planują przeprowadzić badania genetyczne z wilczych odchodów, które mogą wyjaśnić pochodzenie czarnych osobników. Podkreślają również, że takie umaszczenie to nic niezwykłego czy niepokojącego.
Czarne wilki w Polsce
"Wilki o ciemnym ubarwieniu pojawiają się bardziej lub mniej sporadycznie w wielu miejscach na świecie. Powszechne są w Ameryce Północnej, zwłaszcza w jednym z najsławniejszych parków narodowych - Yellowstone" - czytamy we wpisie fundacji.
ZOBACZ: Niedźwiedź zaatakował grzybiarza. Apel słowackiej policji
W Europie występują zdecydowanie dużo rzadziej. Może to być spowodowane zmniejszoną różnorodnością genetyczną, będącą efektem długotrwałego trzebienia wilczej populacji.
Czarne umaszczenie jest wynikiem mutacji genetycznej związanej z genem K-locus, a dokładniej z jego wersją (allelem) KB, który powoduje nadprodukcję melaniny, barwnika odpowiadającego za ciemne ubarwienie sierści - wyjaśniają przyrodnicy.
Badania genetyczne wykazały, że wariant ten pojawił się u wilków najpewniej poprzez krzyżowanie z psami, kilka tysięcy lat temu.