Nie uwierzysz, co już kwitnie w lutym. Te kwiaty przetrwają każdy mróz

Porady
Nie uwierzysz, co już kwitnie w lutym. Te kwiaty przetrwają każdy mróz
Pixabay
Kwiaty. One kwitną w mroźnym lutym

Gdy za oknem wciąż panuje zima, a rankiem trawa pokryta jest szronem, trudno uwierzyć, że niektóre rośliny już teraz, w lutym, pokrywają się kwiatami. Jak to możliwe, że w tak surowych warunkach przyrody pojawiają się barwne akcenty? Odkryjmy tajemnice roślin, które nie tylko kwitną w lutym, ale także potrafią przetrwać najcięższe mrozy. 

Mrozoodporność roślin zależy od ich zdolności do przystosowania się do niskich temperatur. Ogromną rolę odgrywa tu proces hartowania, podczas którego stopniowo zwiększają swoją tolerancję na chłód.

 

W tym czasie w komórkach gromadzą się substancje osmotycznie czynne, takie jak cukry i białka, które obniżają punkt zamarzania wody w tkankach. 

 

ZOBACZ: Piękne hortensje w tym sezonie? Tylko jeśli nie przegapisz tego terminu

  

Dodatkowo zmiany w strukturze błon komórkowych oraz produkcja odpowiednich białek chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez lód. Niektóre rośliny wykształciły mechanizmy umożliwiające kontrolowane odwodnienie komórek, co minimalizuje ryzyko powstawania kryształków lodu wewnątrz tkanek.

 

To właśnie te zdolności adaptacyjne pozwalają im przetrwać zimowe miesiące, a nawet kwitnąć w czasie, gdy inne gatunki jeszcze nie pączkują. 

Ciemiernik (Helleborus)

Ciemierniki, znane również jako "róże Bożego Narodzenia", to zimozielone byliny cenione za zdolność kwitnienia w najzimniejszych miesiącach roku. Ich kwiaty, w zależności od gatunku, mogą być białe, różowe, purpurowe, a nawet zielonkawe.  

 

Ciemiernik biały kwitnie od grudnia do kwietnia, podczas gdy inne gatunki, takie jak ciemiernik orientalny, rozpoczynają kwitnienie w lutym. Rośliny te preferują stanowiska półcieniste z żyzną, próchniczną glebą o odczynie zasadowym. 

Oczar (Hamamelis) 

 

Oczary to krzewy osiągające wysokość do pięciu metrów. Wyróżniają się unikalnymi kwiatami pojawiającymi się na bezlistnych gałęziach w środku zimy. Kwiaty te mają postrzępione płatki w kolorach od żółtego przez pomarańczowy po czerwony.  

 

Oczar pośredni kwitnie od stycznia do marca, w zależności od warunków pogodowych. Na ogół roślina preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz żyzne, przepuszczalne gleby o lekko kwaśnym odczynie.

One kwitną w lutym. Mróz im nie strasznyPixabay
One kwitną w lutym. Mróz im nie straszny

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) 

Przebiśniegi to jedne z pierwszych zwiastunów wiosny. Te niewielkie rośliny cebulowe dorastają do 10-15 cm wysokości i charakteryzują się białymi, dzwonkowatymi kwiatami, które często przebijają się przez śnieg już w lutym.

 

ZOBACZ: W jakiej odległości od płotu mogą rosnąć tuje? Są wytyczne

 

Naturalnie występują w Europie i Azji Zachodniej, ale są powszechnie uprawiane w ogrodach na całym świecie. Preferują stanowiska półcieniste oraz wilgotne, próchniczne gleby.  

Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) 

Rannik zimowy to niewielka roślina cebulowa dorastająca do 10 cm wysokości, która kwitnie już w lutym, często przebijając się przez śnieg. Jej jaskrawożółte kwiaty przypominają małe, otwarte kubki otoczone zielonymi liśćmi.  

 

Naturalnie występuje w Europie Południowej, ale jest chętnie uprawiana w ogrodach na całym świecie. Rannik preferuje stanowiska półcieniste oraz wilgotne, próchniczne gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.  

Wrzosiec krwisty (Erica carnea)

Wrzosiec krwisty to niska krzewinka dorastająca do 30 cm wysokości. Kwitnie od lutego do kwietnia. Jego drobne, dzwonkowate kwiaty w kolorach różowym, fioletowym lub białym tworzą gęste kwiatostany, nadając ogrodowi kolorowy akcent w czasie, gdy większość roślin jeszcze nie rozpoczęła wegetacji.

 

ZOBACZ: Nowe zmiany w zasadach spalania drewna. Oto, co warto wiedzieć

  

Roślina najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i kwaśnych, przepuszczalnych glebach. Jest w pełni mrozoodporna i doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. 

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie