"Dziejowa szansa dla nas w Polsce". Sławosz Uznański-Wiśniewski o locie w kosmos
!["Dziejowa szansa dla nas w Polsce". Sławosz Uznański-Wiśniewski o locie w kosmos](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/ya/yasfjzbgrs2hvz6xdwtowinpqc8imcpq.jpg)
- To jest niesamowicie dziejowa szansa dla nas w Polsce, żeby zaistnieć na rynku technologicznym, kosmicznym - powiedział na antenie Polsat News dr inż. Sławosz Uznański-Wiśniewski. Pierwszy polski astronauta zdradził też, jak będzie wyglądało codzienne życie na stacji kosmicznej.
W ramach misji Axiom-4 (Ax-4) wiosną tego roku czworo astronautów - Peggy Whitson (USA), jako dowódczyni misji, Shubhanshu Shukla (Indie), Tibor Kapu (Węgry) oraz Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) - poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
Sławosz Uznański-Wiśniewski: Warunki spartańskie, jak byśmy poszli w góry
Na antenie Polsat News Sławosz Uznański-Wiśniewski opowiedział o tym, jak na stacji kosmicznej wygląda codzienne życie.
- Życie na stacji kosmicznej jest diametralnie inne: nie mamy grawitacji, jesteśmy w stanie nieważkości. Ciężko wziąć prysznic, de facto nie ma prysznica. Warunki spartańskie, trochę, jak byśmy poszli w góry, gdzie jesteśmy gdzieś wysoko - powiedział.
Zdradził też, jak sypiają astronauci. - Ważne jest to, aby przyczepić swój śpiwór, np. do ściany, dlatego że można byłoby "odpłynąć" podczas nocy i obudzić się w zupełnie innym miejscu stacji - dodał.
Sławosz Uznański-Wiśniewski: Dziejowa szansa dla Polski
Stacja kosmiczna i moduły, w których mieszkają astronauci mają powierzchnię wielkości domu jednorodzinnego - nieco ponad 100 metrów kwadratowych. - Natomiast dużo więcej objętości jest do wykorzystania, dlatego że można pracować na podłodze, ale również do góry nogami na suficie, czy na jednej ze ścian.
ZOBACZ: Ma być drugim Polakiem w kosmosie. Sławosz Uznański zdradza szczegóły misji
Sławosz Uznański-Wiśniewski przekazał, że każdy z astronautów będzie wykonywał eksperymenty naukowe. - To jest niesamowicie dziejowa szansa dla nas w Polsce, żeby zaistnieć na rynku technologicznym, kosmicznym, skalować go i stać się dużym graczem na arenie, która jest jedną z najszybciej rozwijających się technologicznych gałęzi gospodarki krajów rozwiniętych - dodał.
Astronauta podkreślił, że załoga lotu składa się osób, które pochodzą z czterech krajów i trzech kontynentów. Dodał, że nad obsługą polskiej części misji pracują setki osób.
Astronauta o przygotowaniach: Czuję, że żyję w samolocie
Sławosz Uznański-Wiśniewski przekazał, że przygotowania do misji rozpoczął na początku sierpnia ubiegłego roku.
- W każdym tygodniu robimy zupełnie coś innego. Przygotowujemy się w różnych miejscach - dodał. Wymienił m.in. Kalifornię i firmę SpaceX, Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona NASA w Huston, Kolonię w Niemczech oraz Japonię.
- Szkolenie jest zdecydowanie globalne, wymaga bardzo dużo podróży. Czuję, że żyję w samolocie - dodał.
Czytaj więcej