Zwrot ws. Michała Kuczmierowskiego. Pozostanie w londyńskim areszcie

Polska
Zwrot ws. Michała Kuczmierowskiego. Pozostanie w londyńskim areszcie
Wojciech Strozyk/REPORTER
Były szef RARS Michał Kuczmierowski

Michał Kuczmierowski pozostaje w londyńskim areszcie. Nie wpłynęła pełna kwota kaucji - ustaliła Polska Agencja Prasowa. Były szef RARS został zwolniony z aresztu warunkowo - pod warunkiem wpłacenia poręczenia majątkowego w kwocie 200 tys. funtów oraz kaucji w wysokości 365 tys. funtów. W środę ma się odbyć posiedzenie brytyjskiego sądu w tej sprawie.

Decyzja o warunkowym zwolnieniu z aresztu Michała Kuczmierowskiego zapadła pod koniec stycznia, na początku lutego miał już wyjść na wolność. 


Były szef RARS musiał zgodzić się na szereg warunków, m.in. zakaz wyjazdu za granicę, stosowanie się do godziny policyjnej oraz meldowanie się na komisariacie każdego dnia.

 

ZOBACZ: Były szef RARS w taraptach. Sąd zdecydował

 

Wyznaczono również kaucję w wysokości 365 tys. funtów i poręczenia majątkowego w wysokości 200 tys. funtów

 

Jednak jak ustalił PAP, urzędnik wciąż przebywa w areszcie, ponieważ wymagana kwota nadal nie wpłynęła. Brytyjski sąd ma ponownie zająć się sprawą w środę 12 stycznia - jeśli do tego czasu nie zostanie uiszczona całość kaucji.

Michał Kuczmierowski nadal w areszcie. Były szef RARS ma zarzuty w Polsce

Michał Kuczmierowski, jako były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, zatrzymany został w związku z nieprawidłowościami w tej instytucji. 

 

Prokuratura podała, że doszło do "przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, które miały polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów".

 

ZOBACZ: Michał K., były szef RARS, bez listu żelaznego. Prawnik ujawnia szczegóły

 

We wrześniu za Michałem K. wydane zostały list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania, po czym zatrzymano go w Londynie

 

Kuczmierowski kilkukrotnie wnioskował o wydanie listu żelaznego, ale do tego wniosku nie przychylił się Sąd Okręgowy w Warszawie. 

 

Jak nieoficjalnie ustaliła Interia, w praktyce środowa decyzja sądu oznacza, że Michał K. będzie czekał na proces ekstradycyjny na wolności, ale nie będzie mógł w tym czasie opuszczać Wielkiej Brytanii.

 

Pierwsza rozprawa w tej sprawie może odbyć się w lipcu.

Nieprawidłowości w RARS. Ustalenia śledczych

Śledztwo ws. nieprawidłowości w RARS dotyczy "osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków" w latach 2021-2023.

 

Jak ustaliła prokuratura, proceder trwał "podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla RARS, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego".

 

Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków postawiono Michałowi K. oraz Pawłowi Sz., założycielowi firmy odzieżowej "Red is Bad".

Agata Sucharska / pbi / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie