RCB wydało alert w związku ze smogiem. Zagrożony zwłaszcza jeden powiat
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed złą jakością powietrza w powiecie krotoszyńskim. W wydanym alercie zaapelowano o rezygnację z aktywności na zewnątrz. Niebezpiecznie może być również w kilku innych powiatach na południu kraju.
"Uwaga! Dziś (05.02) zła jakość powietrza (PM10, smog). Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania" - czytamy w komunikacie dotyczącym powiatu krotoszyńskiego (woj. wielkopolskie) wydanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Instytucja przypomniała, że w takiej sytuacji należy zrezygnować ze spacerów i uprawiania sportu na zewnątrz, a także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.
RCB wydało alert dotyczący smogu. Niebezpiecznie zwłaszcza w powiecie krotoszyńskim
Projekt Airly zajmujący się monitoringiem jakości powietrza w Polsce wskazuje, że ekstremalnie wysokie zanieczyszczenie odnotowano również w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków. Norma WHO została tam znacznie przekroczona i wynosi 196 µg/m3.
Alarmujące pomiary zauważyć można również m.in. w powiatach:
- gorzowskim
- wadowickim
- suskim
- oświęcimskim
- prudnickim
ZOBACZ: Tysiące zachorowań w Polsce. GIS szykuje specjalny pakiet
Jak wyjaśnia RCB, PM10 to jeden ze składników smogu. Jego obecność w powietrzu jest szczególnie zauważalna w okresach grzewczych, gdy emisja pyłów z pieców i kotłów na paliwa stałe jest intensywna. Smog natomiast to zanieczyszczone powietrze, które powstaje w wyniku mieszania się dymu, pyłów i innych zanieczyszczeń z mgłą lub wilgocią w powietrzu.
Niektóre cząstki smogu są wystarczająco małe, aby wnikać do układu oddechowego. Wysokie stężenie PM10 może powodować problemy zdrowotne, takie jak podrażnienie dróg oddechowych, kaszel czy zaostrzenie astmy. Szczególne niebezpieczne jest dla małych dzieci i seniorów, dlatego apeluje się o przestrzeganie wydawanych komunikatów.
Smog zagrożeniem dla zdrowia. Jak się zabezpieczać?
Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje, że - aby chronić się przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza - można podjąć kilka działań. Przede wszystkim należy nosić maskę przeciwpyłową, najlepiej wyposażoną w filtry HEPA, skutecznie zabezpieczające przed najdrobniejszymi pyłami.
Ważne jest także unikanie intensywnej aktywności fizycznej na zewnątrz, ponieważ bieganie czy jazda na rowerze w maskach przeciwpyłowych zmniejsza wentylację płuc - a to może prowadzić do niedotlenienia organizmu.
ZOBACZ: Czekasz na sanatorium miesiącami? Teraz możesz wyjechać szybciej
Warto za to stosować oczyszczacz powietrza, który pomaga utrzymać jego jakość w pomieszczeniach. W razie potrzeby, zwłaszcza przy pogorszeniu stanu zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż substancje zawarte w zanieczyszczonym powietrzu mogą mieć poważny wpływ na organizm.
Czytaj więcej