Nie tak szybki, jak na filmie. Tyranozaur z "Parku Jurajskiego" to naukowa bzdura

Porady
Nie tak szybki, jak na filmie. Tyranozaur z "Parku Jurajskiego" to naukowa bzdura
Flickr
T-rex. "Park Jurajski" przesadził z szybkością słynnego dinozaura

Legendarnego już filmu "Park Jurajski" Stephena Spielberga nie trzeba nikomu przedstawiać. Historia stworzona w 1990 roku przez Micheala Crichtona doczekała się trzech książek, sześciu filmów, a nawet sztuki teatralnej. Na nowo rozbudziła na całym świecie zainteresowanie dinozaurami i paleontologią. Oczywiście, jak to z wymyśloną historią bywa, nauka w filmie jest mocno naciągnięta.

Od lat naukowcy z całego świata obalają mity, które narosły dookoła dinozaurów oraz ich potencjalnego klonowania. Od wyglądu dinozaurów poprzez wydawane przez nich dźwięki aż po prędkość, jaką mogły osiągnąć. Czy tyranozaur był w stanie dogonić samochód? 

Musimy jechać szybciej! Albo i nie…

Kultowa już scena, w której Ian Malcolm, Ellie Sattler i Rober Muldoon uciekają przed biegnącym tyranozaurem, została wzięta na naukowy warsztat przez badaczy z uniwersytetu w Manchesterze. 

 

Okazuje się, iż T-Rex nie był w stanie poruszać się z dużą prędkością. Kości jego nóg nie były stworzone do utrzymania jego ciężaru w sytuacji, w której rozwinąłby prędkość większą niż 20 km/h. Ekipa naukowców pod kierownictwem Williama Sellersa ze Szkoły Nau o Ziemi i Środowisku połączyła dwie techniki biomechaniczne, znane jako analiza dynamiki wieloczłonowej (MBDA) oraz analizę naprężeń szkieletowych (SSA) w jeden model tworzący dokładną symulację ruchu T-Rexa.

 

ZOBACZ: Naukowcy obalają mit idealnego życia z psem. Warto wiedzieć, zanim zdecyduje się na czworonoga

 

Dodatkowo wykorzystano nową technologię służącą do obliczeń o wysokiej wydajności firmy N8 High Performance Computing (HPC). Model dinozaura powstał na podstawie szczątków znanych pod nazwą BHI 3033, które odnaleziono w 1987 roku. Wyliczono również, ile ten konkretny T-Rex mógł ważyć razem z mięśniami. Ostateczny wynik to około 7200 kg. Wagę przełożono na wytrzymałość kości. 

 

Wyniki pokazują, iż każdy bieg tyranozaura mógłby doprowadzić do "niedopuszczalne wysokich obciążeń szkieletu". Mówiąc w prostszy sposób, dinozaur połamałby sobie nogi. Jest to całkowicie sprzeczne z poprzednimi badaniami na ten temat, które sugerowały, iż potrafił poruszać się z prędkością nawet 45 km/h. 

Fascynujący świat dinozaurów

Naukowa strona kinematografii od zawsze pozostawiała wiele do życzenia. Nikt jednak nie twierdzi, iż "Park Jurajski" i jego kontynuacje to film dokumentalny.

 

ZOBACZ: Ten niepozorny owoc ratuje wzrok. Cała Europa się nim zajada

 

Biegnący T-Rex wygląda naprawdę strasznie, a dźwięki wydawane przez raptory sprowadzają koszmary od ponad 30 lat. Świat dinozaurów to naprawdę fascynujące miejsce, pełne ciekawostek i zagadek: 

  • słowo dinozaur pochodzi z języka greckiego i oznacza "strasznego jaszczura",
  • kość dinozaura po raz pierwszy opisano w XVII wieku, dokonał tego Robert Plot w książce zatytułowanej "Historia naturalna Oxfordu",
  • dinozaury pojawiły się na Ziemie ponad 200 mln lat temu, w erze mezozoicznej, a dokładniej w triasie,
  • najstarsze skamieniałości odnaleziono w Ameryce Południowej, na ternie Argentyny i Brazylii,
  • najbliższymi żyjącymi potomkami dinozaurów są ptaki, wystarczy spojrzeć na poruszającą się kurę, a później porównać ją do Tyranozaura.
red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie