Ksiądz w rękach agentów CBA. W tle nieprawidłowości przy przetargu
Duchowny, wysoki rangą wojskowy w stanie spoczynku jest jedną z dwóch osób zatrzymanych w środę przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. W sprawie chodzi o "załatwianie dostaw pojazdów mechanicznych z przeznaczeniem dla WOT". Podejrzani mieli uczestniczyć w procederze w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej albo jej obietnicę.
W środę po południu rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował w sieci o zatrzymaniu przez agentów CBA dwóch osób do śledztwa w sprawie "podejmowania, w zamian za korzyść majątkową albo jej obietnicę, pośrednictwa w załatwieniu dostaw pojazdów mechanicznych z przeznaczeniem dla WOT".
"Wśród zatrzymanych jest duchowny, wysoki rangą wojskowy w stanie spoczynku" - podał, dodając, że agenci CBA "zabezpieczają dokumentację oraz nośniki danych w 10 lokalizacjach, na terenie 3 województw".
Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz planowane dalsze czynności procesowe szczegółowe informacje nie będą na razie udzielane.
Ksiądz zatrzymany przez CBA. Chodzi o przetargi dla WOT
Z ustaleń PAP wynika, że jednym z zatrzymanych jest ks. prałat Sławomir Żarski, który jako pułkownik w 2010 r. decyzją szefa MON Bogdana Klicha został przeniesiony do rezerwy kadrowej.
Zanim do tego doszło duchowny był wymieniany jako główny kandydat na stanowisko ordynariusza polowego WP po śmierci bp. Tadeusza Płoskiego w katastrofie smoleńskiej. W październiku 2016 r. duchowny został inkardynowany do diecezji warszawsko-praskiej i objął stanowisko proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębem Wielkim.
ZOBACZ: Zabójstwo w Gdańsku. Policja zatrzymała trzy osoby
Prezydent Andrzej Duda 6 marca 2018 r. mianował ks. płk w st. spocz. Sławomira Żarskiego na stopień generała brygady.
Drugi zatrzymany to Ryszard Walczak - działacz PiS z podwarszawskich Ząbek i dobry znajomy Antoniego Macierewicza. Od kwietnia 2016 r. był kierownikiem Sekcji Gospodarczej w Pionie Logistyki WITU. Zasłynął budowami pomników m.in Romana Dmowskiego przy pl. Na Rozdrożu w Warszawie czy "Panteonu Bohaterów" w Ossowie poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej
Wojska Obrony Terytorialnej. Komplementarna część potencjału obronnego Polski
WOT zostały utworzone 1 stycznia 2017 na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, która została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w grudniu 2016 r.
Od kwietnia 2022 r. działalność WOT reguluje ustawa o obronie Ojczyzny, która w momencie wejścia w życie zastąpiła ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
ZOBACZ: Zwrot ws. Michała Kuczmierowskiego. Pozostanie w londyńskim areszcie
Zgodnie z założeniem, Wojska Obrony Terytorialnej przeznaczone są do:
- prowadzenia działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz wsparcia elementów układu pozamilitarnego;
- prowadzenia samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciwdywersyjnych i przeciwdesantowych;
- udziału w zabezpieczeniu przyjęcia i rozwinięcia sojuszniczych sił wzmocnienia w nakazanych rejonach;
- realizacji przedsięwzięć z zakresu: zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia, akcji poszukiwawczo-ratowniczych;
- prowadzenia działań informacyjnych.