Po raz pierwszy opowiedział o swojej chorobie. Znany onkolog wykrył u siebie nowotwór
Prof. Cezary Szczylik, onkolog kliniczny z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku zdecydował się na poruszające wyznanie na antenie Polsat News. Lekarz opowiedział, jak zdiagnozował u siebie nowotwór złośliwy. - Zrobiłem sobie dobry uczynek - mówi. Teraz zachęca wszystkich do badań profilaktyczne. To bardzo ważne szczególnie, kiedy przyjrzymy się statystykom dotyczącym raka w Polsce.
Prof. Cezary Szczylik przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem na antenie Polsat News namawiał wszystkich do wykonywania badań profilaktycznych. - Co trzeci Polak w trakcie swojego życia będzie miał zdiagnozowanego raka - powiedział.
W trakcie rozmowy wyjawił, jak sam u siebie przypadkowo odkrył schorzenie onkologiczne. Zaniepokoił go wynik PSA. - Rezonans wykazał, że w mojej prostacie jest ognisko nowotworu - powiedział.
Zmiana nie wyglądała na złośliwą, ale profesor zdecydował się na operację. - Znaleziono jeszcze jedno ognisko o bardzo wysokim współczynniki złośliwości. Myślę, że zrobiłem sobie dobry uczynek - dodał lekarz.
Przyznał, że był poruszony swoją sytuacją, ale już "wyszedł z dołka".
Nowotwory w Polsce. Przytłaczające statystyki
Rocznie odnotowuje się w Polsce 185 tys. zachorowań na nowotwory. Co roku umiera około 100 tys. pacjentów onkologicznych, a każdego dnia ponad 300 osób.
Zdaniem prof. Szczylika przytłaczające statystyki świadczą o nieefektywności systemu.
W Polsce 38 proc. pacjentów na postawienie diagnozy czaka dłużej niż trzy miesiące, a połowa z nich nawet ponad pół roku.
- Wstępna diagnostyka odbywa się u lekarzy specjalistów, nie u onkologów i ten średni czas oczekiwania do specjalistów to 3-4 miesiące - powiedziała Marta Sikorska z Onkofundacji Alivia.
ZOBACZ: Ta grupa częściej choruje na nowotwory. Przełomowe badanie
- Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe zwiększa się, w związku z tym zwiększa się zapotrzebowanie na tę diagnostykę obrazową - tłumaczyła z kolei prof. Anito Chudecka-Głaz, ginekolog onkologiczny, Szpital Kliniczny PUM w Szczecinie.
Co trzeci zdiagnozowany pacjent musi czekać na rozpoczęcie leczenia dłużej niż trzy miesiące.
5-letnie przeżycie pacjentów od momentu diagnozy w przypadku wszystkich rodzajów raka w Polsce nie przekracza połowy, w UE to ponad 70 proc.
Czytaj więcej