Milion dolarów za rozwiązanie zagadki. Nikt jeszcze nie rozszyfrował tych symboli
Rozszyfruj zagadkę, a otrzymasz milion dolarów - ogłosiły władze Tamil Nadu, jednego z indyjskich stanów. Chodzi o odczytanie pisma harappańskiego, czego od 150 lat nie udało się dokonać naukowcom. Chętnych do zdobycia fortuny czeka niełatwe wyzwanie, bo wskazówek jest naprawdę niewiele.
Pismo harappańskie jest powiązane z cywilizacją doliny Indusu - jedną z pierwszych społeczeństw miejskich na świecie, która upadła w połowie II tysiąclecia p.n.e. Prawdopodobnie doszło do tego z powodu gwałtownych zmian w ekosystemie - około 2200 roku p.n.e. na terenach Harappy zaczęła się fala powodzi oraz susz.
Po mieszkańcach pozostało jednak wiele przedmiotów codziennego użytku, które są pokryte napisami. Od momentu ich odkrycia 150 lat temu, naukowcom nie udało się ich jeszcze rozszyfrować.
- Induskie pismo jest prawdopodobnie najważniejszym nierozszyfrowanym systemem pisma - skomentował w rozmowie z BBC Asko Parpola.
Milion dolarów za rozszyfrowanie indyjskiego pisma. Wskazówek jest niewiele
Pomóc w rozwiązaniu tej zagadki postanowił premier południowoindyjskiego stanu Tamil Nadu - Muthuvel Karunanidhi Stalin, ogłaszając, że każda osoba lub organizacja, która rozszyfruje pismo "w sposób satysfakcjonujący w ocenie ekspertów z zakresu archeologii" otrzyma nagrodę w wysokości miliona dolarów.
ZOBACZ: Zużyta chusteczka za milion dolarów. Nietypowa oferta w internecie
Badacze podkreślają, że nie będzie to łatwe zadanie. Większość symboli znajduje się na małych przedmiotach, takich jak pieczęcie, ceramika i tabliczki. Skrypty są również dosyć krótkie - zazwyczaj zawierają nie więcej niż pięć znaków, co oznacza, że materiału porównawczego jest niewiele.
Naukowcy wciąż mają wątpliwości, czy symbole reprezentują całe słowa, części słów lub frazy w zdaniu. Odnotowano jedynie, że najczęściej używanym przez piśmiennych mieszkańców doliny Indusu był symbol przypominający garnek z dwoma uchwytami.
ZOBACZ: USA. Zagadka zaginięcia Amelii Earhart zostanie rozwiązana? Znaleziono wrak
Kolejnym wyzwaniem dla lingwistów jest brak jakiegokolwiek dwujęzycznego artefaktu z czasów cywilizacji doliny Indusu, takiego jak Kamień z Rosetty, który umożliwił badaczom odszyfrowanie egipskich hieroglifów.
Dodatkową wskazówką dla chcących zdobyć fortunę jest teoria, że być może mówiono tam językiem drawidyjskim. Pismo może mieć również połączenia z Brahmi, językami indoaryjskimi i sumeryjskim.
Czytaj więcej