Wojciech Trzciński nie żyje. Słynny kompozytor miał 75 lat
Wojciech Trzciński nie żyje. Słynny kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny zmarł w wieku 75 lat. O śmierci Trzcińskiego poinformowała Polską Agencję Prasową rodzina artysty.
Wojciech Trzciński był znakomitym kompozytorem muzyki rozrywkowej, filmowej i teatralnej, aranżerem, pianistą, gitarzystą, dyrygentem i producentem muzycznym. Był jednym z pomysłodawców nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyki", założycielem prywatnego, niezależnego ośrodka sztuki "Fabryka Trzciny", za którego utworzenie otrzymał Paszport Polityki i Nagrodę Kisiela.
Wojciech Trzciński nie żyje. Jego piosenki wykonywały największe gwiazdy
Piosenki Trzcińskiego wykonywali tacy artyści jak m.in. Anna Jantar, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka, grupa Alibabki, Halina Frąckowiak i Krzysztof Krawczyk. Artysta stworzył także musical, oratorium "Kolęda Nocka", baśń muzyczną "Królowa śniegu", muzykę do spektakli teatralnych i filmów, do takich obrazów jak m.in. "Krzyk" (reż. Barbara Sass), "Kobieta i kobieta" (reż. Ryszard Bugajski, Janusz Dymek) i "Halo, Szpicbródka" (reż. Janusz Rzeszewski, Mieczysław Jahoda).
ZOBACZ: Nie żyje Maciej Petruczenko. Dziennikarz sportowy miał 78 lat
19 grudnia 2024 r. został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie wręczyła artyście ministra kultury Hanna Wróblewska.
Wojciech Trzciński nie żyje. Kompozytor miał 75 lat
Wojciech Trzciński urodził się 22 lipca 1949 r. w Warszawie. Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie gitary, a następnie podjął studia na Wydziale Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Udzielał się w artystycznym ruchu akademickim – założył teatrzyk Piwnica u Hohonia, dla którego pisał i wykonywał piosenki. W 1969 r. zadebiutował na Kiermaszu Piosenki Studenckiej w warszawskim klubie Medyk, gdzie zdobył dwie nagrody: za interpretację oraz za muzykę piosenki "Co za radość żyć".
W latach 80. i 90. był dyrektorem artystycznym i producentem wielu edycji festiwali w Opolu i Sopocie. Ponadto pełnił funkcje dyrektora: artystycznego w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (1993-1995), muzycznego w radiowej "Jedynce" (1994-1996) oraz zastępcy dyrektora TVP1 do spraw artystycznych (1996-1998).
ZOBACZ: David Lynch nie żyje. Wybitny reżyser miał 78 lat
Napisał przeszło 300 piosenek estradowych, z których wiele stało się przebojami. Komponował m.in. dla Haliny Frąckowiak, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Krzysztofa Krawczyka, Jacka Lecha czy Zdzisławy Sośnickiej. Autor kilku musicali, w tym słynnej "Kolędy-Nocki" (1980), muzyki do spektakli teatralnych (m.in. "Szewcy" w reż. Wowo Bielickiego, 1982; "Brat naszego Boga" w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego, 1982) oraz do filmów fabularnych ("Kobieta i kobieta" w reż. Janusza Dymka i Ryszarda Bugajskiego, 1980; "Krzyk" w reż. Barbary Sass, 1983; "Kino objazdowe" w reż. Stanisława Jędryka, 1988) i serialu telewizyjnego "Odlot" w reż. Janusza Dymka (1983).
W latach 2003-2016 na warszawskiej Pradze działało założone przez niego Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny – prywatne przedsięwzięcie kulturalne oraz nowoczesny ośrodek koncertowy, teatralny i wystawowy.
Za swą wszechstronną działalność otrzymał wiele nagród, w tym m.in. Paszport Polityki, Nagrodę Kisiela, Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Czytaj więcej