Odkryli sekretne tunele w podziemiach zamku. Kluczem rysunek Leonarda da Vinci

Kultura Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Odkryli sekretne tunele w podziemiach zamku. Kluczem rysunek Leonarda da Vinci
Politechnika w Mediolanie
Naukowcy odkryli tajne tunele pod zamkiem Sforzów

Dzięki badaniom naukowców z Politechniki Mediolańskiej legenda stała się rzeczywistością. Pod zamkiem Sforzów odkryto kilkanaście tajnych tuneli, których istnienie dotąd było jedynie przedmiotem domysłów. Kluczem do ich odnalezienia okazał się rysunek Leonarda da Vinci - w rzeczywistości będącym mapą.

Tunele pod zamkiem Sforzów udało się zlokalizować za pomocą georadaru, który działa poprzez emitowanie fal radiowych w głąb ziemi i wysyłanie sygnałów zwrotnych do anteny.

 

Obrazowanie ujawniło jamy i korytarze położone zaledwie od 30 do 60 metrów pod ziemią. Skany mają przysłużyć się mediolańskiej politechnice do kolejnego projektu, którym ma być pokazanie turystom tajnych przejść w wersji cyfrowej. 

 

ZOBACZ: Należały do króla Polski. Otworzono tajną skrytkę

 

"Integracja technologii rozszerzonej rzeczywistości i tworzenie wirtualnych ścieżek umożliwiłyby odwiedzającym eksplorację podziemnych tuneli i niedostępnych miejsc, oferując wciągające doświadczenie łączące historię i innowację" - zapowiada w komunikacie uczelni Franco Guzzetti, profesor geomatyki Politechniki w Mediolanie

Odnaleziono tunele pod zamkiem Sforzów. Kluczem rysunek Leonarda da Vinci

Budowa zamku Sforzów rozpoczęła się w 1358 roku, ale zamek został zniszczony w okresie niepokojów politycznych około stu lat później. Francesco Sforza, książę Mediolanu, w 1450 roku nakazał odbudowę nowego zamku na ruinach.

 

Po śmierci władcy renowację kontynuował jego syn Ludovico, który do dekoracji ścian budynku zatrudnił kilu artystów - Donato Bramante, Bernardino Zenale oraz Leonardo da Vinci

 

ZOBACZ: Naukowcy znaleźli 14 żyjących krewnych Leonarda da Vinci. Usiłują odtworzyć DNA geniusza

 

Freski Leonarda można zobaczyć w zamkowej Sala delle Asse, czyli "Sali z Drewnianych Desek". Jak się okazało, artysta w tym czasie dokumentował również to, co widział w twierdzy.

 

"Te przejścia są uwiecznione na rysunkach Leonarda i od dawna jest przedmiotem legend i wielu spekulacji. Ale teraz, dzięki technologii, można potwierdzić ich istnienie" - podkreśla w swoim komunikacie mediolańska politechnika. 

 

Historycy uważają, że podziemne przejścia miały przede wszystkim zastosowanie wojskowe. Inne zapisy sugerują także, że Ludovico nakazał ich budowę, aby mieć łatwy dostęp do mediolańskiej bazyliki Santa Maria delle Grazie, gdzie pochowana została jego żona. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie