Hamas uwolnił kolejnych zakładników. Izrael usłyszał jednak żądania

Świat
Hamas uwolnił kolejnych zakładników. Izrael usłyszał jednak żądania
PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Kolejni zakładnicy Hamasu zostali przekazani wolontariuszom Czerwonego Krzyża

Hamas uwolnił w sobotę kolejne trzy osoby, przetrzymywane od października 2023 roku jako zakładnicy w wojnie z Izraelem. Wolność odzyskali Francuzi, Amerykanin oraz właśnie Izraelczycy. Tel Awiw zobowiązał się zaś do wypuszczenia znacznej liczby palestyńskich więźniów.

Mający podwójne obywatelstwo francusko-izraelskie Ofer Kalderon oraz Yarden Bibas zostali w sobotni poranek przekazani wolontariuszom Czerwonego Krzyża w mieście Khan Younis na południu Strefy Gazy, a następnie przewiezieni do Izraela. Kilka godzin później w porcie morskim w Gazie uwolniony został Amerykanin izraelskiego pochodzenia - Keith Siegel.

Strefa Gazy. Troje kolejnych zakładników uwolnionych przez Hamas

Jak relacjonuje Reuters, Bibas jest ojcem dwójki najmłodszych zakładników: małego Kfira, który miał zaledwie dziewięć miesięcy, gdy został porwany oraz Ariela, który w momencie ataku miał cztery lata.


W listopadzie 2023 roku Hamas przekazał, że chłopcy i ich matka Shiri, która także została uprowadzona, zginęli w izraelskim nalocie. Od tego czasu nie ma na ich temat żadnych informacji. Kalderon jest natomiast ojcem dwójki dzieci, które zostały uwolnione wcześniej.


"Ofer Kalderon jest wolny! Dzielimy ogromną ulgę i radość z jego bliskimi po 483 dniach niewyobrażalnego piekła" – oznajmił w oświadczeniu prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

ZOBACZ: Wymiana więźniów na Bliskim Wschodnie. Uwolniono izraelskie kobiety


W zamian za sobotnie uwolnienie przez Hamas trójki zakładników, organizacja oczekuje, że Izrael przekaże jej 182 palestyńskich więźniów.


Przekazania, jak odnotowuje CBS News, odbyły się szybko i bez zbędnego chaosu, który towarzyszył poprzedniej wymianie, co zdenerwowało izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu. W odpowiedzi na te wydarzenia opóźnił on czwartkowe uwolnienie palestyńskich więźniów o kilka godzin.


Szacuje się, że w Gazie wciąż przebywa co najmniej dwóch żywych obywateli USA. To 35-letni Sagui Dekel-Chen oraz 19-letni Edan Alexander. Czterech kolejnych miało umrzeć w niewoli.

Co z pokojem w Strefie Gazy? We wtorek ruszają negocjacje

Dotychczas, w zamian za 400 palestyńskich więźniów uwolnionych zostało osiemnastu zakładników Hamasu, w tym w ostatni czwartek pięciu obywateli Tajlandii. Negocjacje w sprawie uwolnienia pozostałych zakładników i wycofania wojsk izraelskich ze Strefy Gazy w ramach drugiej fazy porozumienia mają rozpocząć się we wtorek.


Początkowe, sześciotygodniowe zawieszenie broni, uzgodnione z mediatorami z Egiptu i Kataru przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, jak dotąd przebiega zgodnie z planem pomimo szeregu pojedynczych incydentów, w wyniku których obie strony oskarżają się o naruszanie porozumienia.

 

ZOBACZ: Wymiana zakładników w Izraelu. Cyprian Jopek: Wiele osób wciąż czeka


Według izraelskich danych w ataku Hamasu, który miał miejsce w 2023 roku, zginęło około 1200 osób, a ponad 250 zostało zakładnikami. Palestyńskie władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną podają, że izraelska kampania odwetowa zniszczyła znaczną część gęsto zaludnionej Strefy Gazy i zabiła ponad 47 tys. Palestyńczyków.

Adrianna Rymaszewska / wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie