Duńczycy ocenili Stany Zjednoczone. Wypadły gorzej niż Korea Północna
Niemal połowa ankietowanych Duńczyków uważa, że Stany Zjednoczone stanowią poważne zagrożenie dla ich kraju. Respondenci uznali nawet, że państwo rządzone przez Donalda Trumpa jest bardziej niebezpieczne niż Iran czy Korea Północna. Badanie przeprowadzono w czasie, gdy atmosfera między Danią a USA jest bardzo napięta ze względu na Grenlandię.
46 proc. spośród tysiąca respondentów z Danii stwierdziło, że USA stanowią "bardzo duże" lub "dość duże" zagrożenie dla ich kraju. Taki wynik sprawił, iż Stany Zjednoczone wypadły w ich oczach gorzej niż Korea Północna czy Iran. Na te dwa ostatnie kraje uczestnicy badania YouGov przypadło odpowiednio po 44 i 40 proc. wskazań.
ZOBACZ: Donald Trump chce kupić Grenlandię. Lokalni politycy cieszą się z rozgłosu
Wśród "liderów zagrożenia" USA zajęły jednak drugie miejsce. Z sondażu wynika, że największym zagrożeniem pozostaje Rosja, którą wskazało 86 proc. uczestniczących w sondażu osób.
Grenlandia nowym stanem USA? Mieszkańcy wyspy w większości są przeciw
Twórcy badania zapytali także o ocenę zamiarów Donalda Trumpa, który chciałby uczynić Grenlandię częścią USA. Obecnie największa wyspa świata stanowi autonomiczne terytorium Królestwa Danii.
78 proc. ankietowanych uznało, że sprzeciwia się sprzedaży Grenlandii Stanom Zjednoczonym, natomiast 72 proc. uważa, że to lokalne władze Grenlandii powinny mieć w tym temacie ostatnie słowo, a nie sama Dania.
ZOBACZ: Grenlandia jako część USA? Sondaż nie pozostawia złudzeń
Niedawno opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego wśród Grenlandczyków. Na jego podstawie okazało się, że 85 proc. z nich nie chce, aby wyspa weszła w skład Stanów Zjednoczonych. Jedynie 6 proc. jest przeciwnego zdania, a 9 proc. nie ma wyrobionej opinii w tym temacie.
Grenlandia trafi w ręce USA? Dania powtarza: Wyspa nie jest na sprzedaż
Sondaże przeprowadzono w momencie napiętych relacji między Danią a USA. Donald Trump, jeszcze przed swoją inauguracją mówił, że Amerykanie powinni sprawować kontrolę nad Grenlandią. Na wyspie znajduje się wojskowa baza USA, a także złoża cennych surowców, takich jak złoto czy ropa.
Na słowa amerykańskiego prezydenta zareagowały władze Grenlandii oraz najwyższe władze Danii, które niejednokrotnie powtarzały, że wyspa nie jest na sprzedaż. W związku z ich jasnym stanowiskiem Donald Trump zagroził użyciem sił ekonomicznej - nałożeniem ceł - lub siły militarnej względem wyspy.
Czytaj więcej