80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Władimir Putin wystosował list
"Zawsze będziemy pamiętać, że to żołnierze radzieccy zmiażdżyli to totalne zło" - napisał Władimir Putin w liście z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Rosyjski przywódca nie wspomniał o polskich ofiarach obozu, zestawił rusofobię z antysemityzmem, a swoich rodaków nazwał "potomkami zwycięzców".
W poniedziałek na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz odbywają się obchody 80. rocznicy jego wyzwolenia. Władimir Putin w specjalnym z liście skierowanym do uczestników uroczystości przypomina, że dokonali tego żołnierze Armii Czerwonej.
"Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - to smutna data o wielkim znaczeniu moralnym i humanistycznym. W styczniu 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz koncentracyjny Auschwitz, odsłaniając ludzkości prawdę o zbrodniach nazistów i ich popleczników, którzy zabili miliony Żydów" - napisał.
ZOBACZ: Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Prezydent: Jesteśmy strażnikami pamięci
Wśród ofiar zbrodni wymienił również Rosjan, Romów oraz "inne narody". Nie wymienił bezpośrednio Polaków, którzy byli drugą po Żydach najliczniejszą grupą wśród ofiar obozu.
"Zawsze będziemy pamiętać, że to właśnie radzieccy żołnierze zmiażdżyli to straszne, totalne zło. Odnieśli zwycięstwo, a ich wielkość na zawsze pozostanie zapisana w historii świata" - dodał.
80. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Władimir Putin napisał list
W dalszej części listu Putin przekonuje, że "obywatele Rosji to bezpośredni potomkowie i następcy pokolenia zwycięzców". Warto zaznaczyć, że oprócz Rosjan w szeregach Armii Czerwonej byli również przedstawiciele innych krajów ZSRR, w tym Ukraińcy.
"Będziemy nadal sprzeciwiać się, z zasady i stanowczo, próbom przepisania prawnego i moralnego osądu wydanego na nazistowskich katów i ich wspólników" - podkreślił.
ZOBACZ: Berlin wskazał delegację do Oświęcimia. Media o "wysokiej randze" wizyty
Jak zapowiedział "zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby bronić prawa ludzi do tożsamości etnicznej, językowej i duchowej oraz zapobiegać rozprzestrzenianiu się antysemityzmu, rusofobii i innych rasistowskich ideologii".
Na koniec wyraził nadzieje, że żydowska społeczność "będzie kontynuować swoje wieloaspektowe działania mające na celu promowanie wartości humanizmu, harmonii i pokoju społecznego".
Kolejne obchody bez rosyjskiej delegacji
Przypomnijmy, że delegacja Rosji nie weźmie udziału w uroczystościach rocznicowych wyzwolenia obozu Auschwitz. Rosyjski ambasador Siergiej Andriejew poinformował wcześniej, że kraj będzie świętować tę rocznicę we własnym gronie, "tak jak należy".
- Zamieszczają wiadomość, że będą tam różne wydarzenia i kto chce, niech przyjdzie. Teoretycznie moglibyśmy się tam pojawić, ale uczestniczyć w wydarzeniu, na którym nikt nie będzie pamiętał, kto tak naprawdę wyzwolił obóz koncentracyjny Auschwitz? Nie potrzebujemy tego - powiedział dyplomata cytowany przez RIA Nowosti.
Czytaj więcej