Pierwszy w pełni polski lek przeciwbólowy. "To kamień milowy"

Porady
Pierwszy w pełni polski lek przeciwbólowy. "To kamień milowy"
Pixabay
Pierwszy w pełni polski lek przeciwbólowy

Polscy naukowcy opracowali lekarstwo, dzięki któremu życie osób zmagających się z przewlekłym bólem ma szansę stać się o wiele łatwiejsze. Na czym polega fenomen Trabumagu - pierwszego innowacyjnego leku przeciwbólowego w pełni opracowanego w naszym kraju?

Opracowany przez polskich lekarzy Trabumag uzyskał w grudniu 2024 roku kluczową decyzję krajowego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zgodzono się na stosowanie go u pacjentów. Co więcej, medykament zdobył też patent ochronny w Stanach Zjednoczonych i Europie. Co czyni substancję tak wyjątkową?

Nowatorskie rozwiązanie polskich naukowców. Trabumag może odmienić życie wielu osób

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zdecydowali się zastosować w leku specjalną kompozycję. Stworzono ją poprzez połączenie mikronizowanych soli magnezu oraz substancji czynnej. Pomysłodawczynią takiego rozwiązania jest prof. Magdalena Bujalska-Zadrożny z Wydziału Farmaceutycznego WUM.

Jak podkreśliła, użycie zmodyfikowanej soli magnezu sprawia, że właściwości przeciwbólowe tramadolu (mocnego środka przeciwbólowego) stają się silniejsze. Daje to możliwość podawania mniejszej porcji specyfiku. To z kolei redukuje ryzyko pojawienia się niepożądanego działania opioidu. Opracowana metoda, wytłumaczyła prof. Bujalska-Zadrożny, "stwarza bardzo cenne możliwości terapeutyczne, wprowadzając nową jakość w życie pacjentów z przewlekłym bólem".

 

ZOBACZ: Owoc działa jak lekarstwo na pamięć. Może zmienić życie seniora

 

W realizacji projektu stołeczna uczelnia medyczna współpracuje z firmą Orphinic Scientific Bis. Podmiot ten odpowiada za skomercjalizowanie efektów eksperymentów. "Rejestracja Trabumagu jest kamieniem milowym w historii krajowego przemysłu farmaceutycznego, gdyż jest to pierwszy oryginalny lek opracowany w całości w Polsce" - oświadczył prezes przedsiębiorstwa dr Adam Kruszewski. 

Wielki problem z lekarstwami. Sytuację uratuje substancja z Polski?

W kontekście słów specjalistki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat niepożądanych działań opioidu warto wskazać, że ewentualna produkcja Trabumagu ma szansę wpłynąć na rynek leków przeciwbólowych. Stworzenie preparatu, który mógłby skutecznie działać przy mniejszej ilości substancji czynnej, pozwoliłoby pacjentom na odstawienie intensywnie działających środków. Istnieje bowiem szereg powikłań, na które są oni narażeni.

 

ZOBACZ: Unikaj tej kawy, jeśli dbasz o zdrowie. Może przyspieszać starzenie i zwiększyć wagę

 

Jednym z pierwszych problemów jest ryzyko uzależnienia, a nawet przedawkowania. Zgodnie z danymi amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), z tego drugiego powodu zmarło w 2022 r. w USA niemal 15 tysięcy osób, które stosowały leki na receptę oparte na działaniu opioidów. Mniejsze dawki wiążą się więc z redukcją ryzyka ich nadużywania.

 

Ponadto terapia za pomocą tych specyfików grozi zaburzeniami pracy jelit, poczuciem senności i zmęczenia czy cierpieniem na depresję oddechową. Leczenie mniejszymi dawkami może pozwolić na uniknięcie tragedii.

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie