Wymiana więźniów na Bliskim Wschodnie. Uwolniono izraelskie kobiety
Na Bliskim Wschodzie doszło do drugiej wymiany zakładników - informuje Reuters. Wolność odzyskały cztery kobiety porwane przez Hamas w październiku 2023.
Cztery uwolnione kobiety to żołnierze jednostki obserwatorów, stacjonującej przed porwaniem wokół Gazy. Ich przekazanie Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża było transmitowane na żywo w internecie.
Zadaniem oddziału, w którym stacjonowały kobiety, było śledzenie ruchów podejmowanych przez Hamas.
Kobiety znalazły się wśród izraelskich zakładników porwanych przez Hamas po ataku 7 października 2023 roku. W sumie sunnicka organizacja schwytała wtedy około 250 osób. Więzionych jest wciąż ponad 80.
Wymiana więźniów i zawieszenie broni w Strefie Gazy
Później, w 2024 roku w izraelskiej telewizji wyemitowany materiał filmowy z porwania kobiet oraz innego żołnierza w bazie Nahal Oz. Film pokazano za zgodą rodzin zakładników. Celem było zwiększenie społecznej świadomości i wywarcie presji na starania władz o ich powrót.
Na materiale nagranym przez Hamas i przejętym przez izraelskie wojsko można było dostrzec, że kobiety siedziały na ziemi ze związanymi rękami. Niektóre z nich były zakrwawione.
ZOBACZ: Izrael zatwierdził układ z Hamasem. Zawieszenie broni w Strefie Gazy
W zamian za izraelskich żołnierzy, Hamas ma przejąć grupę 200 palestyńskich więźniów. To element niedawnego porozumienia o zwieszeniu broni, które jest krokiem do zakończenia trwającej od 15 miesięcy wojny w Strefie Gazy. Wcześniej doszło już do wymiany trzech izraelskich zakładniczek za 90 więźniów z Palestyny.
Według Hamasu 70 spośród uwolnionych zostanie od razu deportowanych, nie wróci do Strefy Gazy lub na Zachodni Brzeg. Zgodnie z umową więźniowie skazani za zabójstwa Izraelczyków nie mogą wrócić na terytoria palestyńskie.
W sobotę Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował również, że jemeński, polityczno-militarny ruch Huti uwolnił 153 więźniów.
Czytaj więcej