Wymiana zakładników w Izraelu. Cyprian Jopek: Wiele osób wciąż czeka

Świat
Wymiana zakładników w Izraelu. Cyprian Jopek: Wiele osób wciąż czeka
Polsat News
Cyprian Jopek specjalny wysłannik Polsat News w Izraelu

- Dużo się wydarzyło, ale miejmy nadzieję, że to już koniec strasznych rzeczy - powiedziała specjalnemu wysłannikowi Polsat News Cyprianowi Jopkowi jedna z mieszkanek Izraela. W niedzielę doszło do zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, a także wymieniono pierwszych zakładników.

W niedzielę weszło w życie zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Tego samego dnia uwolnionych zostało 90 Palestyńczyków. W grupie jest 69 kobiet i dziewcząt oraz ośmiu niepełnoletnich chłopców - podał Times of Israel. Agencja AFP przekazała, że jej dziennikarze widzieli, jak tuż po północy (czasu polskiego) dwa autobusy z zaciemnionymi szybami opuściły izraelskie więzienie Ofer na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu.

Izrael. Hamas uwolnił część zakładników

Hamas uwolnił tego samego dnia trzy zakładniczki, porwane jeszcze pierwszego dnia konfliktu, czyli 7 października 2023 roku. Romi Gonen, Emily Damari i Doron Steinbrecher zostały przewiezione do Izraela, gdzie spotkały się z krewnymi. 

 

Cyprian Jopek specjalny wysłannik Polsat News w Izraelu powiedział, że stan zdrowia trzech izraelskich zakładniczek jest "stabilny". Przebywają w szpitalu pod Tel Awiwem, gdzie są dokładnie badane.

 

Reporter rozmawiał także z osobami, które zebrały się pod szpitalem. Pytał o zawieszenie broni i wymianę zakładników.

 

ZOBACZ: Izrael potwierdza. Hamas przekazał listę zakładniczek, rozejm obowiązuje

 

- Wszystko tu się miesza. Radość i smutek. Dużo się wydarzyło, ale miejmy nadzieję, że to już koniec strasznych rzeczy - relacjonowała jedna z kobiet.

 

Cyprian Jopek podkreśla, że wiele osób wciąż czeka na uwolnienie, a na ulicach widać tłumy niosące zdjęcia i plakaty przedstawiające pozostałych zakładników Hamasu. Najmłodszy z nich ma zaledwie dwa lata.

 

Nie wiadomo, czy wszyscy zakładnicy żyją. Izrael uważa, że tak - przekazał wysłannik Polsat News, ale informacje nie są dokładnie sprawdzone. 33 osoby, które Hamas schwytał 7 października, mają zostać wymienione za 1900 Palestyńczyków. 

 

Kolejne uwolnienie zakładników ma odbyć się 25 stycznia. Hamas nie zdradził jednak szczegółów w kwestii liczby osób, które otrzymają wolność.

 

Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem

Zawieszenie broni w Strefie Gazy weszło w życie w niedzielę o godzinie 6:30 rano. Decyzję zatwierdził w piątek izraelski rząd w pełnym składzie. 24 ministrów było za, natomiast ośmiu opowiedziało się przeciw.

 

Porozumienie zostało wynegocjowane przy udziale Egiptu, Kataru i USA i przewiduje zawieszenie broni na sześć tygodni oraz stopniowe wycofywanie sił izraelskich ze Strefy Gazy. W pierwszym etapie Hamas ma uwolnić 33 zakładników schwytanych jeszcze 7 października 2023 roku. Izrael ma zwolnić z kolei kilkuset palestyńskich więźniów.

 

ZOBACZ: Strefa Gazy. Hamas uwolnił izraelskie zakładniczki

 

W kolejnych dniach rozpoczną się negocjacje w sprawie uwolnienia wszystkich zakładników, stałego zawieszenia broni i wycofania się wojsk Izraela ze Strefy Gazy. Trzeci etap obejmie przekazanie ciał poległych żołnierzy i odbudowę zniszczonych terenów.

 

Według władz palestyńskich w wyniku konfliktu zginęło ponad 46 tys. cywilów, a ponad 100 tys. zostało rannych. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów. Jak oceniono enklawa została "zrujnowana do poziomu 48 mln ton gruzu".

Aldona Brauła / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie