"Totalna fuszerka". Trzaskowski o projektach PiS
- PiS przygotowywał totalną fuszerkę, projekty propagandowe i trudno było się z nimi zgadzać - tak propozycje poprzedniego rządu, m.in. przekop Mierzei Wiślanej i CPK, ocenił kandydat KO na prezydenta. Jednocześnie Rafał Trzaskowski zadeklarował, że po zmianach te projekty będą realizowane. - W wersji PiS-owskiej to sensu nie miało - mówił polityk.
Podczas niedzielnej konferencji prasowej w Elblągu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski był pytany, czy zmienił zdanie ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) lub przekopu Mierzei Wiślanej. Przypomniano mu, że w przeszłości był tym projektom przeciwny, a teraz je popiera.
W odpowiedzi Trzaskowski powiedział, że projekty przygotowywane przez PiS były albo propagandowe, albo były totalną fuszerką. - CPK w wersji PiS to było paru gości, którzy brali miliony za pilnowanie pola - stwierdził.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski o pomysłach PiS: Projekty propagandowe
- Projekt CPK kompletnie nieprzygotowany. Dopiero teraz, po roku, ten program jest zaadoptowany do rzeczywistości i wszyscy możemy go popierać, bo jest programem, który w sposób pragmatyczny zostanie zrealizowany. Podobnie budowa elektrowni atomowych - wyjaśnił Trzaskowski.
ZOBACZ: Nawrocki nagle zwrócił się do Trzaskowskiego. I mu pogratulował
Odnosząc się do przekopu Mierzei Wiślanej przypomniał, że PiS nie poprowadził inwestycji do portu w Elblągu, tylko chciał samorządowi odebrać port.
- Jak można się było zgadzać, że Przekop Mierzei nie dochodził do portu w Elblągu i do tego zaprzepaszczono pieniądze europejskie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie mógł wspierać tak zorganizowanego projektu. PiS przygotowywał totalną fuszerkę, projekty propagandowe i trudno było się z nimi zgadzać. Teraz mamy szansę ten projekt doprowadzić do końca w wersji całkowicie racjonalnej. W wersji PiS-owskiej to sensu nie miało - powiedział Trzaskowski.
Rafał Trzaskowski o swoich słowach. "Reagują kabaretowo"
Podczas konferencji w Elblągu Trzaskowski po raz kolejny powtórzył, że Ukraina powinna należeć do świata Zachodu, a nie do Putina.
Powtórzył także sobotnią tezę dotyczącą zmian klimatycznych i tego, że niektóre środowiska "reagują kabaretowo na słowo, że pali się Ziemia".
ZOBACZ: "Stary, nie śmiej się". Spięcie podczas spotkania z Trzaskowskim
- Jak ktoś nie wie, że mamy ocieplenie klimatu i są zjawiska, jakich nie było, to można doradzić mu tylko więcej edukacji. Jak ktoś się nabija z ocieplenia klimatu trzeba zachęcić do edukacji tak jak i tych, którzy uważają, że Ziemia jest płaska - dodał.
Trzaskowski w sobotę i niedzielę objeżdżał województwo warmińsko-mazurskie. Był m.in. na przejściu granicznym z Rosją w Gołdapi, w Ełku spotkał się z seniorami, w Lidzbarku Warmińskim i Giżycku z samorządowcami, a w Kętrzynie miał otwarte spotkanie z mieszkańcami.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni ws. daty wyborów prezydenckich. To już oficjalne - głosowanie odbędzie się w niedzielę 18 maja, a ewentualna druga tura w niedzielę 1 czerwca.
Dotychczas start w wyborach zadeklarowali:
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowa Lewica),
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej),
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna),
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL),
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów),
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji),
- Karol Nawrocki (kandydat popierany przez PiS),
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny),
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO),
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców),
- Adrian Zandberg (kandydat Razem).
Wszystko o zbliżających się wyborach prezydenckich 2025 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym.
Czytaj więcej