Niemcy wyślą wojska pokojowe do Ukrainy? "Odegramy pewną rolę"

Świat
Niemcy wyślą wojska pokojowe do Ukrainy? "Odegramy pewną rolę"
AP Photo/Gregor Fischer
Niemcy wyślą wojska do Ukrainy? Tamtejszy minister obrony tłumaczy

Gdyby doszło do zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą, niemieckie wojsko mogłoby wziąć udział w zagwarantowaniu bezpieczeństwa strefy zdemilitaryzowanej w drugim z państw - stwierdził w wywiadzie niemiecki minister obrony. - Odegramy pewną rolę i musimy wziąć na siebie odpowiedzialność - ocenił Boris Pistorius.

Boris Pistorius w wywiadzie dla "Süddeutsche Zeitung" został zapytany o możliwe rozmieszczenie niemieckich wojsk w strefie buforowej między Ukrainą a Rosją, gdyby doszło do zawieszenia broni między oboma krajami. Jak przyznał, kwestia ta "zostanie omówiona, gdy nadejdzie czas".

 

- Jesteśmy największym partnerem NATO w Europie. Dlatego oczywiste jest, że odegramy pewną rolę i musimy wziąć na siebie odpowiedzialność - powiedział niemiecki minister.

Niemieckie wojska pokojowe w Ukrainie? Boris Pistorius wyjaśnia

Zdaniem Pistoriusa kluczowe jest to, w jaki sposób stworzyć taki poziom bezpieczeństwa dla Ukrainy, aby zapobiec następnemu atakowi Rosji. Jak zapowiedział, wkrótce uda się do Stanów Zjednoczonych, gdzie porozmawia z administracją prezydenta Donalda Trumpa.

 

ZOBACZ: Biden bał się zamachu w Kijowie. Mówi o radykałach w Ukrainie

 

- Kandydat na stanowisko sekretarza obrony USA nie został jeszcze zatwierdzony. Jesteśmy jednak zainteresowani szybkim spotkaniem i wymianą poglądów w Waszyngtonie na początku lutego - wyjaśnił niemiecki minister.

 

W grudniu prezydent Ukrainy przyznał, że na spotkaniach w Brukseli omawiano pomysł rozmieszczenia misji pokojowej w jego kraju. Rozwiązanie to miałoby być jednym z gwarantów bezpieczeństwa przed potencjalnym kolejnym rosyjskim. Wołodymyr Zełenski stwierdził wówczas, że dostrzega "pozytywne sygnały" wśród niektórych europejskich przywódców w tym zakresie.

Polska nie wyśle wojsk pokojowych do Ukrainy

Niedawno brytyjski premier Keir Starmer zapewnił, że Londyn jest gotowy do odegrania "pełnej roli" w ewentualnych działaniach pokojowych w Ukrainie, choć - jak na razie - nie widzi takiej perspektywy. Z kolei polski minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz wykluczył wysłanie sił pokojowych do Ukrainy po wojnie. Jak wskazał, "w ramach NATO powinien być większy podział obciążeń".

 

ZOBACZ: Piotr Zgorzelski o prezydencie Ukrainy: Zakładnik ideologii banderowskiej

 

Kryzys polityczny w Niemczech doprowadził do rozpadu koalicji SPD-Zieloni-FDP, przegłosowania wotum nieufności dla rządu federalnego Olafa Scholza, rozwiązania obecnej kadencji Bundestagu i rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Nasi zachodni sąsiedzi udadzą się do urn 23 lutego.

 

Zgodnie z najnowszymi sondażami na prowadzeniu znajduje się chadecy z CDU/CSU (średnio 31 proc.) pod przywództwem Friedricha Merza, który ma największe szanse, by zostać nowym kanclerzem. Na drugim miejscu plasuje się skrajnie prawicowa AfD z poparciem oscylującym wokół 20 proc. Podium zamykają socjaldemokraci z SPD (około 16 proc.).

nn/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie