Episkopat krytykuje rozporządzenie MEN. "Akt bezprawny"

Polska
Episkopat krytykuje rozporządzenie MEN. "Akt bezprawny"
Polsat News
Episkopat skrytykował rozporządzenie MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkołach

Jako "akt bezprawny" Konferencja Episkopatu Polski określiła rozporządzenie resortu edukacji, zakładające, że od 1 września w szkołach będzie jedna godzina religii lub etyki tygodniowo. "Oczekujemy, że MEN odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących" - czytamy w oświadczeniu.

"W związku z publikacją przez minister edukacji Barbarę Nowacką informacji o podpisaniu w dniu 17 stycznia 2025 roku kolejnego rozporządzenia w sprawie organizacji lekcji religii w szkołach i przedszkolach, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyraża stanowczy sprzeciw wobec naruszania zasady, zgodnie z którą 'organy publiczne działają na podstawie i w granicach prawa' (art. 7 Konstytucji RP)" - głosi komunikat opublikowany na stronie KEP.

 

W piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od 1 września 2025 r. religia lub etyka będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tygodniowo - bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała Nowacka.

Religia w szkołach. Episkopat zabrał głos

KEP uważa, że "rozporządzenie, które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi".

 

ZOBACZ: Propozycja episkopatu ws. religii w szkołach. Hołownia: Nie sądziłem, że kiedykolwiek to powiem

 

W komunikacie napisano, że "redukcja wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakaz organizowania lekcji religii przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo samych uczniów do systemowego wsparcia 'w rozwoju ku pełnej dojrzałości' obejmującej również sferę duchową".

"Oczekujemy, że odstąpi od działań konfrontacyjnych". Episkopat sprzeciwia się MEN

Prezydium KEP oceniło, że "wprowadzane zmiany uderzają też w konstytucyjnie gwarantowane, pracownicze prawa nauczycieli religii".

 

"Przypominamy, że strona kościelna zgłaszała kompromisową propozycję, polegającą na redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich przy jednoczesnym wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, ale pod warunkiem rozłożenia tej operacji na kilka lat i z poszanowaniem praw pracowniczych nauczycieli religii" - głosi komunikat.

 

ZOBACZ: Papież z kontuzją. Miał wypadek w Domu św. Marty

 

"Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w stanowisku Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Lekcje religii w szkołach. Co się zmienia?

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, lekcje religii i etyki mają odbywać się bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Resort edukacji zaznaczył, że zasada nie obowiązuje jednak w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których - na dzień 15 września roku szkolnego - wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki.

 

Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie - w wypadku organizowania nauki religii poza szkołą (tj. w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym) - tych samych zasad łączenia uczniów, które obowiązują w szkole i stosowanie w wypadku organizowania zajęć etyki - tych samych zasad, jak w wypadku religii.

 

Nowe przepisy ograniczają możliwość łączenia na lekcjach religii i etyki w grupy międzyklasowe uczniów klas I–III szkoły podstawowej "wyłącznie do sytuacji, kiedy uczestnictwo w zajęciach religii lub etyki w danym oddziale klasowym zadeklaruje mniej niż siedmioro uczniów".

 

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2025 r.

Marta Stępień / PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie