Nowe święto państwowe już w tym roku. Chodzi o 14 lutego

Polska
Nowe święto państwowe już w tym roku. Chodzi o 14 lutego
Sejm/pixabay
Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Janusz Komorowski (L) oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell (P) podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie

14 lutego jest kojarzony głównie z walentynkami. Od tego roku w kalendarzu pojawi się jednak nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Ustawa w tej sprawie została jednomyślnie przyjęta przez Sejm. W ten sposób AK, przez dekady marginalizowana przez władze komunistyczne, otrzymuje należne miejsce w świadomości narodowej. 14 lutego nie będzie dniem wolnym od pracy.

Armia Krajowa odegrała ogromną rolę w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej, stawiając opór zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu okupantowi.

 

W jej dorobku znajdują się takie sukcesy jak zatopienie statku "Tannenberg", czy wyzwolenie obozu zagłady w Bełżu. AK była największą podziemną armią świata, liczyła w szczytowym momencie od 350 do 380 tys. zaprzysiężonych członków, w tym około 10 tys. oficerów. 

Ustanowienie nowego święta

Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej wpłynął do Sejmu 18 grudnia 2024 roku. Po drugim czytaniu 8 stycznia, 9 stycznia odbyło się głosowanie nad całością ustawy. Wszyscy obecni wówczas na sali posłowie, a było ich 429, zagłosowali za jej przyjęciem.

 

Nikt nie wyraził sprzeciwu ani nie wstrzymał się od głosu. Ustawa podkreśla edukacyjny i symboliczny wymiar święta, które ma przypominać o bohaterstwie Żołnierzy Armii Krajowej. 

 

ZOBACZ: O tej godzinie lepiej nie podejmuj trudnych decyzji w pracy. Ustalenia naukowców

 

14 lutego 1942 roku, na mocy rozkazu Naczelnego Wodza, Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Jej pierwszym dowódcą został gen. Stefan Rowecki ps. "Grot", który zginął w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera. 

 

Nowe święto ma na celu kultywowanie pamięci o historii, szczególnie wśród młodszych pokoleń, dla których okres II wojny światowej to odległa historia. Poprzez upamiętnienie poległych i żyjących Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, Narodowy Dzień Pamięci ma pogłębiać świadomość historyczną obywateli. 

Czy 14 lutego będzie dniem wolnym od pracy?

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej nie będzie dniem wolnym od pracy. Charakter tego święta jest przede wszystkim edukacyjny i symboliczny. Administracja rządowa oraz urzędy państwowe będą zobowiązane do wywieszenia flag państwowych i organizacji wydarzeń upamiętniających. 

  

ZOBACZ: Nie uwierzysz, co może zastąpić kawę. Ten napój doda energii i wspomoże odchudzanie

 

Warto dodać, że w 2025 roku będzie 14 dni ustawowo wolnych od pracy, wśród nich znajdzie się po raz pierwszy Wigilia Bożego Narodzenia. Będzie też klika okazji do naprawdę długiego weekendu. Przy odpowiednim planowaniu 11 dni urlopu można zamienić na 35 dni odpoczynku. 

 

 

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie