Premier Wietnamu w Polsce. "Przełom w dwustronnych relacjach"
W czwartek premier Donald Tusk spotka się w Warszawie z premierem Wietnamu Pham Minh Chinh. "Pierwsza wizyta w Polsce od 15 lat ma być przełomem w dwustronnych relacjach" - komentują wietnamskie media. Głównymi tematami mają być współpraca gospodarcza i wojna w Ukrainie.
"Biorąc pod uwagę silne fundamenty zbudowane w ciągu ostatnich 75 lat, oficjalna wizyta w Polsce Pham Minh Chinh, któremu towarzyszy małżonka i delegacja wysokiego szczebla, jest niezwykle znacząca. Oczekuje się, że dokona się przełom w relacjach dwustronnych (...)" - pisze w środę VNA, oficjalna agencja prasowa Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
Premierzy mają rozmawiać o relacjach polsko-wietnamskich, w tym o współpracy gospodarczej. Tusk ma przestawić też priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Ważnym tematem będzie również bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym szczególnie wojna w Ukrainie.
Premier Wietnamu z wizytą w Polsce
Agencja przypomina, że Wietnam jest największym partnerem handlowym Polski w Azji Południowo-Wschodniej. Handel między tymi krajami wzrósł z 2,11 mld dol. w 2020 r. do 3,43 mld dol. w 2024 r. - zauważa agencja.
Media piszą także o wietnamskiej diasporze w Polsce, liczącej 25 tys. osób. "Są znani z solidarności, poświęcenia dla ojczyzny i wartościowych zasług dla Polski" - podkreślono.
ZOBACZ: Spotkanie Tuska z Zełenskim. Padła deklaracja ws. akcesji do UE
Przed wyjazdem do Polski, 14 stycznia, Pham Minh Chinh spotkał się z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem, który złożył wizytę w Hanoi z okazji 75. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rosją a Wietnamem. Oprócz Polski, Chinh pojedzie też do Czech i Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Davos (20-24 stycznia).
Pham Minh Chinh jest premierem Wietnamu od 2021 r., a członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Wietnamu został w 2016 r. Wcześniej pracował w wietnamskim wywiadzie i resorcie spraw zagranicznych. Uczęszczał na Techniczny Uniwersytet Inżynierii Lądowej w Bukareszcie, gdzie uczył się rumuńskiego i ukończył inżynierię. Ma także doktorat z prawa.
Wietnam jednym z kluczowych importerów polskiej żywności
Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Wietnamem w 1950 r. jako jedno z pierwszych państw na świecie. Wówczas do Polski przybyli pierwsi wietnamscy studenci, którzy ukończyli wyższe uczelnie, m.in. w Warszawie i Gdańsku.
Druga fala migracji rozpoczęła się po 1986 r., kiedy w Wietnamie wprowadzono program reform potocznie nazywany "doi moi" (demokracji sterowanej) umożliwiający obywatelom poszukiwanie pracy poza granicami kraju.
ZOBACZ: Gdzie jest premier Słowacji? Media spekulują o drogim hotelu w Wietnamie
Wietnam to najważniejszy odbiorca polskich towarów rolno-spożywczych w Azji Południowo-Wschodniej. W 2023 r. eksport towarów rolno-spożywczych do Wietnamu osiągnął wartość 175,7 mln euro. Sprzedawaliśmy głównie: mięso drobiowe z indyka i podroby, mięso z ryb, filety z łososia, mąki, mączki i granulki z mięsa i podrobów, podroby jadalne wieprzowe.
Czytaj więcej