Zimowy atak mrozu dobiegł końca? Prognoza na najbliższe tygodnie
Tegoroczna zima wyraźnie dowodzi, że klimat bardzo się zmienił i nie zawsze udaje się przewidzieć pogodowe zawirowania. Jakie niespodzianki czekają nas w styczniu? Oto aktualne prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
IMGW wydał niedawno stycznia ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla niemal całej Polski. Powodem okazały się umiarkowane i silne opady marznącego deszczu. Problemem był również wiatr osiągający w porywach od 70 km/h do 85 km/h.
Czy mrozy odpuszczą na dobre już w styczniu?
W pozostałej części trzeciego tygodnia stycznia temperatury wyniosą od 0 do 3 st. Celsjusza na Pomorzu, od –2 do 2 st. w pasie centralnym oraz od –5 do 3 st. na południu Polski (wyjąwszy tereny górskie, gdzie temperatura może spaść nawet do 7 st. poniżej zera).
Natomiast w czwartym tygodniu stycznia, temperatura wyniesie od 2 do nawet 4 st. Celsjusza nad morzem, od –2 do 6 st. w pasie centralnym i od -2 do 5 st. na południu.
ZOBACZ: IMGW, RCB, a nawet MSWiA. Połowa Polski tonie w alertach
Wszystkie te zmiany pogodowe, to efekt napływającego nad Polskę powietrza z południowo-zachodniej Europy. Niż ten będzie się utrzymywał prawdopodobnie do końca miesiąca. To on sprawi, że w kraju nad Wisłą po raz pierwszy w 2025 roku poczujemy powiew wiosny.
Co ważne, prognozy IMGW są długoterminowe, a te mogą się nie sprawdzić. Nie można wykluczyć, że jeszcze w styczniu pojawiają się dni z temperaturą bliską nawet dziesięciu stopni.
Czy w styczniu będzie jeszcze padał śnieg?
Po nadejściu niżu z południowo-zachodniej Europy, nie należy spodziewać się śniegu, lecz deszczu. Ponieważ w połowie stycznia temperatury w ciągu dnia będą wciąż bliskie zeru, a nocą przybierać będą wartości ujemne, można być niemal pewnym, że pojawią się deszcze. Zamarzając na powierzchniach dróg, będą one powodować gołoledzie.
To przed nimi już 14 stycznia ostrzegało IMGW. W tej sprawie rozesłano także alerty RCB do użytkowników telefonów komórkowych.
Na Widawie, na wschód od Wrocławia, oraz na Zalewie Szczecińskim obfitość opadów deszczu już teraz doprowadziła do wezbrania i przekroczenia stanów ostrzegawczych. Nie powoduje to ryzyka powodziowego, ale sygnalizuje pewien problem wynikający z intensywnych zjawisk atmosferycznych nad Polską.
Czytaj więcej