Nie uwierzysz, co może zastąpić kawę. Ten napój doda energii i wspomoże odchudzanie
Od wieków stosowany w medycynie naturalnej rozmaryn ostatnimi laty przyciągnął uwagę naukowców na całym świecie. Jest nie tylko aromatyczną przyprawą, która idealnie sprawdza się jako dodatek w kuchni, ponieważ komponuje się z zupami, ale też grzybami i mięsem. Okazuje się, że dodatkowo Rosmarinus L., a szczególnie napar z rozmarynu, może pomóc w poprawie pamięci i funkcji poznawczych.
To wszystko dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy oraz właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Herbata z rozmarynu może być w związku z tym ciekawą alternatywą dla porannej kawy. Pobudzi do działania i jednocześnie znacząco podbuduje zdrowie. Jak przygotować napar z rozmarynu? Jakie są konkretne korzyści wynikające z jego spożywania?
Jakie wartości odżywcze ma rozmaryn?
Rozmaryn, a szczególnie napar z tego zioła, jest bogaty w fitozwiązki niezbędne do życia, takie jak witaminy i minerały. Substancje te są kojarzone ze zwalczaniem chorób, a także utrzymaniem ogólnego zdrowia.
ZOBACZ: Ogórki kiszone mogą zaszkodzić? Sprawdź, kto nie powinien ich jeść i dlaczego
Jak podają wyniki badań M. Rahbardara oraz H. Hosseinzadeha przeprowadzone w Instytucie Technologii Farmaceutycznych w Iranie, rozmaryn:
- pozytywnie wpływa na wzrok,
- pomaga regulować prawidłowe funkcjonowanie wątroby,
- obniża ryzyko wystąpienia astmy.
Rozmaryn jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, ale też dostarcza do organizmu kwas pantotenowy i niacynę, która reguluje poziom cukru we krwi oraz tiaminę, kontrolującą wydzielanie hormonów stresu.
Korzyści zdrowotne płynące z picia herbaty rozmarynowej
Rozmaryn jako zioło często jest używany w celu stymulacji wzrostu włosów, zapobiega też ich nadmiernej łamliwości. Herbata rozmarynowa poprawia krążenie krwi w skórze głowy. Zawarte w niej antyoksydanty:
- chronią ją przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki (niestabilne cząsteczki, które mogą potęgować stres oksydacyjny, a ten z kolei prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry i rozwoju nowotworów),
- zmniejszają również stan zapalny i zaczerwienie.
Rozmaryn jest doskonałym uzupełnieniem terapii mającej na celu walkę z nawracającym trądzikiem, ponieważ ma właściwości antybakteryjne.
Polifenole wpływają na ogólny relaks ciała i umysłu, ułatwiając zasypianie i pozwalając porządnie zregenerować organizm w czasie snu. Herbatka z rozmarynu obniża poziom stresu i lęku wobec codziennych przeciwności losu.
ZOBACZ: Jajka na miękko to samo zdrowie. Mają całą gamę zalet
I wreszcie, napój z Rosmarinus L. wspomaga proces utrzymania prawidłowej wagi, ponieważ przyspiesza metabolizm oraz spalanie tłuszczu i tłumi nadmierny apetyt, w ten sposób zapobiegając objadaniu się. Filiżanka herbaty przed posiłkiem poskutkuje zjedzeniem mniejszej porcji w czasie obiadu lub kolacji.
Jak przygotować herbatę rozmarynową?
Podobnie jak inne zioła, świeży lub suszony rozmaryn należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez 5 do 10 minut.
Swobodnie można dodać do naparu miód lub cytrynę, aczkolwiek należy pamiętać wcześniej o jego przecedzeniu - liście, szczególnie te świeże, mogą być gorzkie w smaku.
Czytaj więcej