"Nie polecamy dotykać". Naukowcy odkryli jadowitego "Big Boya"

Świat Dawid Skrzypiński / mb/pbi / Polsatnews.pl
"Nie polecamy dotykać". Naukowcy odkryli jadowitego "Big Boya"
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/carlitocanhadas
Nowy gatunek pająka jest bardzo jadowity

Naukowcy odkryli i sklasyfikowali nowy gatunek bardzo jadowitego pająka. To Atrax christenseni nazywany "Big Boyem", który jest większą odmianą ptasznika australijskiego uważanego za jednego z najbezpieczniejszych istot na świecie. "Na pewno nie polecam ich dotykać, wydzielają ogromne ilości jadu" - twierdzi jeden z badaczy groźnego pająka.

Odkrycia "Big Boya" dokonali naukowcy z Uniwersytetu Flindersa w Australii, Muzeum Australijskiego i niemieckiego Instytutu Leibnitza - podaje agencja Reutera. Wyniki ich pracy opublikowano we wtorek. 

 

Po raz pierwszy pająk został odkryty w 2000 roku przez Kane Christensena w okolicach miasta Newcastle, położonego 170 km od Sydney. Osiąga nawet dziewięć centymetrów długości, co sprawia, że niemal dwukrotnie większy niż dotychczas znane odmiany ptasznika australijskiego. 

 

- Ten pająk jest znacznie większy, jego gruczoły jadowe są znacznie większe, a kły znacznie dłuższe - powiedział Kane Christensen, były szef działu pająków w Australijskim Parku Gadów. Jego nazwisko znalazło się w łacińskiej nazwie gatunku, by docenić jego wkład w badania. 

Australia. Naukowcy odkryli nowy gatunek pająka. Jest bardzo jadowity

Atrax christenseni został sklasyfikowany jako odrębny gatunek. Występuje głównie w promieniu 150 km od Sydney. Ich największa aktywność przypada na okres od listopada do kwietnia.

 

Nowy gatunek może pojawiać się m.in. w sypialniach czy garażach. - Na pewno nie polecam ich dotykać, wydzielają ogromne ilości jadu - twierdzi Christensen.

 

Naukowcy skazują, że zarówno w przypadku "Big Boya", jak i znanego dotychczas ptasznika australijskiego, ukąszenie przez samca może być śmiertelne.

 

ZOBACZ: Australia. Pływaczkę zaatakował rekin. Kobieta w stanie ciężkim trafiła do szpitala

 

Muzeum Australijskie opublikowało dane, z których wynika, że od czasu odkrycia antygenu na jad ptasznika australijskiego w latach 80-tych XX wieku, odnotowano łącznie 13 zgonów.

 

Podkreślono jednak, że na ukąszenia "Big Boya" skuteczne jest to samo antidotum, co w przypadku klasycznej wersji ptasznika australijskiego.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie