Morawiecki ze stanowiskiem. Został szefem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

aktualizacja: Świat
Morawiecki ze stanowiskiem. Został szefem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
X/Kosma Złotowski
Mateusz Morawiecki został szefem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Mateusz Morawiecki przejął kierownictwo partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Wcześniej funkcję tę sprawowała premier Włoch Giorgia Meloni. - Będziemy oazą zdroworozsądkowego konserwatyzmu - mówił po wyborze były szef polskiego rządu.

Przejęcie kierownictwa EKR jest wynikiem wewnętrznych ustaleń w ramach politycznej rodziny europejskich konserwatystów. 

 

Włoszka sprawowała funkcję przewodniczącej EKR od 2020 r. W grudniu w Rzymie ogłosiła, że zrezygnuje z dalszego przywództwa i zapowiedziała, że udzieli poparcia Morawieckiemu.

 

- Uważam, że wykonałam swoje zadanie, i chcę ogłosić, że ustąpię ze stanowiska przewodniczącej partii Europejskich Konserwatystów - rodziny zasługującej na to, by mieć (takiego) przewodniczącego, który może się nią w pełni zająć. Będziemy przyjmować kandydatury. Zakładam, że wśród tych, którzy będą kandydować, znajdzie się mój przyjaciel Mateusz Morawiecki - powiedziała wtedy Meloni.

Mateusz Morawiecki: Będziemy oazą zdroworozsądkowego konserwatyzmu

- Dziękuję wszystkim, którzy angażowali się w rozwój EKR. Szczególne podziękowania dla premier Giorgi Meloni za jej przywództwo - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po wyborze.

 

Morawiecki podkreślił, że zamierza kontynuować obecność EKR w całej Europie oraz na świecie. - Przyjęliśmy już nowe partie, nowych członków - dodał.

 

- Bardzo mocno będziemy się skupiać na tym, aby być murem przed wszystkimi przeszkodami przeciwko wolności wypowiedzi, a takie próby pojawiają się ostatnio w europie. Będziemy się im zdecydowanie sprzeciwiać. Jako konserwatyści uważamy, że wolność wypowiedzi jest fundamentem naszego podejścia do życia publicznego - podkreślił Morawiecki.

 

- Będziemy też oazą zdroworozsądkowego konserwatyzmu - dodał. - Będziemy współpracować ze wszystkimi, którzy wspierają koncepcję subsydiarności, aby suwerenne kraje posiadały jak najwięcej władzy, aby odchodzić od centralizacji władzy w Komisji Europejskiej - wyjaśnił.

 

Jako trzecią kwestię były premier wskazał rozwijanie i wspieranie relacji transatlantyckich. - Kraje europejskie są silniejsze dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Różnimy się, mamy własne interesy, będziemy ich bronić. Będzie się to jednak musiało dziać w nowej sytuacji geostrategicznej, a ona się różni znacząco od tej sprzed pięciu, dziesięciu lat - podkreślał polski polityk.

 

Nowym szefem EKR. Mateusz Morawiecki o celach

Były premier pytany w grudniu, jakie cele postawi sobie jako szef EKR, Morawiecki odpowiedział, że "cel całej europejskiej prawicy, ale też wszystkich, którym los Europy leży na sercu, jest właściwie jeden: uczynić Europę znowu wielką".

 

- Nasz wspaniały kontynent to serce świata. Tutaj zrodziły się idee, które zrewolucjonizowały świat. Tu zrodziła się filozofia, prawo, ale też banki, giełda i kapitalizm. To kontynent Platona, Arystotelesa, Kopernika, Kolumba, Marii Skłodowskiej-Curie, Nikoli Tesli, Enrico Fermiego i Alberta Einsteina – powiedział.

 

ZOBACZ: Meloni zrezygnuje z ważnego stanowiska. Poprze Morawieckiego

 

- Jesteśmy spadkobiercami tych wielkich umysłów. Naszym obowiązkiem jest rozwinąć to, co od nich otrzymaliśmy. Jeśli nie podejmiemy odważnej walki o przyszłość Europy, staniemy się jednym wielkim skansenem – krainą zabytków, muzeów i nędznej gospodarki. Nie chcę Europy, która jest jedynie cieniem swojej dawnej potęgi. Nie chcę, aby symbolem Europy było biurko brukselskiego eurokraty. Chcę natomiast Europy, która wygrywa z innymi kulturą, historią, ale i nowoczesną gospodarką – dodał.

 

Powiedział też o dwóch obszarach, które będą dla niego szczególnie ważne w ramach sprawowania funkcji szefa partii EKR.

 

- Pierwszy to program reindustrializacji Europy, który zatytułowałem "Designed and Crafted in Europe 2040". Drugi to wielki program uszczelnienia finansów publicznych na poziomie UE, w tym dalsza walka z rajami podatkowymi. Chodzi o odbudowę siły finansowej Europy oraz odbudowę przemysłu, który na skutek działań brukselskich biurokratów od (Europejskiego) Zielonego Ładu bardzo mocno ucierpiał – poinformował.

Czym jest EKR?

EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) to europejska partia polityczna o orientacji prawicowej. Należą do niej m.in. PiS, Bracia Włosi, czeska Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) i Szwedzcy Demokraci.

 

Partią partnerską EKR jest amerykańska Partia Republikańska.

Paulina Godlewska / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie