Aktywistki zatrzymane za napisy. "Darwin byłby zdenerwowany"

Świat
Aktywistki zatrzymane za napisy. "Darwin byłby zdenerwowany"
Reuters
Grób Karola Darwina pomazany farbą

Dwie kobiety należące do Just Stop Oli zostały zatrzymane po tym, jak wykonały napisy sprayem na grobie Karola Darwina. Aktywistki powiedziały, że w ten sposób chcą zwrócić uwagę na fakt, że 2024 rok był najgorętszym w historii.

Do Opactwa Westminsiterskiego w Londynie została wezwana w poniedziałek policja. Interwencję przeprowadzono w związku z happeningiem aktywistów z Just Stop Oil, którzy sprayem zniszczyli grób Karola Darwina - wybitnego biologa i twórcy teorii ewolucji.

Londyn. Grób Karola Darwina zniszczony

Dwie aktywistki napisały pomarańczową farbą "1,5 is Dead" ("1,5 jest martwe"), co nawiązuje do wzrostu o 1,5 st. Celsjusza średniej temperatury na świecie.

 

ZOBACZ: Michał Kucharczyk kontra aktywiści. Piłkarz wkroczył do akcji podczas blokady Wisłostrady

 

- Rok 2024 był najgorętszym rokiem w historii. Przekroczyliśmy próg 1,5 stopnia Celsjusza, który miał nas chronić. Miliony ludzi są przesiedlane, Kalifornia płonie, a od lat 70. straciliśmy trzy czwarte całej dzikiej przyrody - mówiły aktywistki. 
  
Podczas akcji obie kobiety wyjaśniły, że wybrały grób Karola Darwina, ponieważ "był wybitnym naukowcem" i zrozumiałby, co się teraz dzieje.

 

Próbujemy zmusić rząd do podjęcia działań w sprawie zmian klimatycznych. Nie robią wystarczająco dużo. Darwin byłby zdenerwowany - powiedziała jedna z aktywistek.

 

ZOBACZ: Ocieplenie klimatu ich nie porusza. Bogacze latają jeszcze więcej

 

Druga kobieta dodała, że zrobiła to ponieważ "nie ma już nadziei dla świata". - Zrobiłyśmy to specjalnie na grobie Darwina, ponieważ przewracałby się w tym grobie z powodu szóstego masowego wymierania, które ma miejsce teraz - powiedziała.

Ziemia coraz gorętsza. W 2024 roku padł rekord

Policja metropolitalna potwierdziła, że aresztowano dwie kobiety pod zarzutem spowodowania szkód  w Opactwie Westminsterskim.

Zatrzymane to 66-letnia Alyson Lee, która jest emerytowaną nauczycielką i 77-letnia Di Bligh - była członkini lokalnych władz w Somerset.

 

ZOBACZ: Aktywiści sparaliżowali lotnisko w Niemczech. Zawieszono wszystkie loty

 

Rzecznik Opactwa Westminsterskiego powiedział, że konserwatorzy Opactwa "podjęli natychmiastowe działania w celu oczyszczenia pomnika".  Płyta nie została trwale zniszczona i wkrótce ma odzyskać dawny wygląd.

 

Europejska służba monitorowania zmian klimatycznych Copernicus poinformowała, że 2024 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Średnia temperatura wzrosła o 1,5 st. Celsjusza. 

 

Aldona Brauła / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie