Tusk reaguje na słowa Nawrockiego. Jest odpowiedź kandydata PiS

aktualizacja: Polska
Tusk reaguje na słowa Nawrockiego. Jest odpowiedź kandydata PiS
Anita Walczewska/East News/Polsat News
Donald Tusk zagregował na słowa Karola Nawrockiego w Polsat News

Donald Tusk zareagował na słowa Karola Nawrockiego, który w Polsat News mówił, że "dziś nie widzi Ukrainy w NATO". Premier zwrócił się w związku z tym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Nie wstyd Panu?" - zapytał szef rządu. Kandydat PiS na prezydenta odpowiedział na wpis premiera na konferencji prasowej.

"Prezesie Kaczyński, pański kandydat Karol Nawrocki stwierdził, że nie widzi dla Ukrainy miejsca w NATO. Pamięta Pan jeszcze, który prezydent najmocniej wspierał Ukrainę w tej kwestii? A który jest najbardziej przeciwny? Nie wstyd Panu?" - brzmi pełna treść wpisu premiera Donalda Tuska na platformie X. 

 

 

Do sprawy Karol Nawrocki odniósł się ponownie podczas czwartkowej konferencji prasowej. Zaznaczył, że "nie wyobraża sobie sytuacji, w której państwo odpowiedzialne za śmierć 120 tysięcy Polaków, niewyrażające zgody na podjęcie ekshumacji i nierozliczające się ze swojej przeszłości będzie tworzyło międzynarodowe instytucje takie jak Unia Europejska, czy NATO".

 

- Jesteśmy państwem, które ma jednak swoją agendę i w tej sytuacji domaganie się od strony ukraińskiej ekshumacji na Wołyniu jest sprawą dla narodu, dla wielu osób sprawą bardzo ważną - podkreślił. 

 

Jego zdaniem tematy podejmowane przez media są próbą odwrócenia uwagi od sytuacji w kraju. - Gdy szaleje drożyzna konkretne środowisko polityczne stara się przełożyć debatę publiczną na dyskusje o kwestiach światopoglądowych tylko po to, żeby podburzyć opinię publiczną do zajmowania się rzeczami, które nie są najważniejszymi w tej kampanii - wskazał. 

Deklaracja Nawrockiego: Nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze

Szef rządu zareagował w ten sposób na wczorajszą wypowiedź Karola Nawrockiego w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News.

 

- Dziś nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze. Ani w Unii Europejskiej, ani w NATO - powiedział prezes IPN i kandydat na prezydenta w rozmowie z Bogdanem Romanowskim. Jak wyjaśnił, państwo, które nie jest w stanie rozliczyć się ze zbrodni, nie może być częścią sojuszy.

 

Nawrocki doprecyzował, że jako prezydent RP "powie jasno stronie ukraińskiej, że nasz wysiłek finansowy, wysiłek obywateli, wysiłek militarny, który pomagał Ukrainie, chciałby się spotkać z partnerskim traktowaniem po stronie ukraińskiej i możliwością pochowania naszych kobiet i dzieci".

 

 

Jak podkreślił, Polacy wspierali i nadal wspierają Ukraińców i dodał, że "interes Polaków jest ważniejszy niż poklepywanie po plecach".

Karol Nawrocki skrytykował porozumienie ws. ekshumacji

Nawrocki nazwał porozumienie ws. ekshumacji ofiar zawarte między Radosławem Sikorskim a szefem ukraińskiego MSZ Andrijem Sybihą "niepotrzebnym wyskokiem szefa polskiej dyplomacji", które było częścią wewnętrznej kampanii w Koalicji Obywatelskiej podczas gdy Sikorski walczył z Trzaskowskim o nominację do startu w wyborach prezydenckich. 

 

ZOBACZ: Prof. Antoni Dudek krytykował Nawrockiego. Teraz podał konkrety

 

Szef IPN podkreślił, że Instytut "przeżył już kilkanaście potencjalnych przełomów w tej sprawie". - Entuzjazm szefa polskiej dyplomacji był przedwczesny - wskazał. 

 

- Chcę jasno zadeklarować, że IPN (...) jest w stanie wesprzeć wysiłek rządu w kwestii ekshumacji na Wołyniu. Tu sprawa polska jest dla nas znacznie ważniejsza. Życzę przełomów, ale takiego nie było - tłumaczył.

"Przeczy polskiej racji stanu". Komentarz po słowach Nawrockiego

Wcześniej na jego wypowiedzi w sprawie Ukrainy zareagował m.in. kandydat na prezydenta Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

 

ZOBACZ: Petru o Nawrockim: Mylił się albo kłamał we wszystkich trzech przypadkach

 

Prezydent Warszawy stwierdził, że stwierdził, że dotychczas miał wrażenie, iż "istnieje elementarne porozumienie między rządzącymi i opozycją" w kwestii ukraińskiej. - Pan Nawrocki temu przeczy w tych ostatnich wypowiedziach - zaznaczył. 

 

- Stawianie pod znakiem zapytania członkostwa Ukrainy w UE czy NATO przeczy polskiej racji stanu - dodał.

 

Wszystko o zbliżających się wyborach prezydenckich 2025 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie