Budowa CPK. Wojewoda mazowiecki wydał decyzję lokalizacyjną

aktualizacja: Biznes
Budowa CPK. Wojewoda mazowiecki wydał decyzję lokalizacyjną
Ministerstwo Infrastruktury
Nowy projekt CPK

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję lokalizacyjną dla inwestycji Centralny Port Komunikacyjny. Obejmuje ona komponent lotniskowy, drogowy i kolejowy. Decyzja otwiera spółce CPK drogę do składania wniosków o pozwolenia na budowę.

Wojewoda mazowiecki przypomniał w czwartek, że wniosek o decyzję lokalizacyjną złożyła spółka CPK. - W dniu wczorajszym wydałem decyzję lokalizacyjną do inwestycji o nazwie Centralny Port Komunikacyjny - powiedział na konferencji prasowej Mariusz Frankowski.

 

Podkreślił, że decyzja otwiera spółce CPK drogę do składania wniosków o pozwolenia na budowę.

 

Jak dodał, inwestycja ta ma "ogromy charakter: 2 tys. 339 działek; 2,6 tys. hektarów terenów położonych na terenie trzech gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki". - To jest decyzja, która obejmuje trzy komponenty: kolejowy, drogowy i lotniskowy - wskazał.

 

Spółka CPK w połowie grudnia przekazała do Wojewody Mazowieckiego listę działek nabytych w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć.

Dariusz Klimczak: To kluczowy element projektu CPK

- Mamy decyzję lokalizacyjną dla budowy najnowocześniejszego lotniska w Europie, które powstanie w środkowej Polsce - podkreślił minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Jak wskazał, uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest kluczowym elementem projektu CPK.

 

ZOBACZ: Marek Belka o deklaracji premiera ws. CPK. "Podtrzymuje iluzję"

 

Przypomniał, że projekt CPK przewiduje budowę nie tylko lotniska, ale i Kolei Dużych Prędkości. - W ostatnim czasie udało nam się podpisać 60 ważnych umów opiewających na kwotę ponad 8 mld zł - dodał Klimczak.

 

Szef MI zapowiedział, że "jeszcze w tym miesiącu spółka CPK wystąpi o finansowanie europejskie na budowę tunelu dla Kolei Dużych Prędkości w Łodzi". - Przypomnę, ogłosiliśmy przetarg na realizację tej budowy. W tym roku zostanie wyłoniony wykonawca - dodał.

Budowa CPK. Nowy harmonogram

31 grudnia Rada Ministrów przyjęła nową uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024–2030", przedłożoną przez Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

Rząd zaktualizował ramy finansowe i czasowe, a także warunki realizacji zamierzeń dotyczących Centralnego Portu Komunikacyjnego na lata 2024-2032.

 

ZOBACZ: Zmiany w programie inwestycyjnym CPK. Aktualizacja ram finansowych oraz czasowych

 

Nowy harmonogram przewiduje, że do końca 2032 r. uruchomiony zostanie pierwszy etap Lotniska CPK i Kolei Dużych Prędkości (KDP) między Warszawą, CPK i Łodzią. Dodano, że zaawansowane będą także prace budowlane na odcinkach KDP do Wrocławia i Poznania.

 

W ramach programu "Polska w 100 minut" dojazd do tych miast ma zająć z Warszawy docelowo ok. 100 min.

 

Jak podano, zaktualizowany łączny koszt programu CPK do 2032 r. został oszacowany na 131,7 mld zł. Inwestycja w CPK będzie realizowana przy wykorzystaniu środków Skarbu Państwa, pieniędzy unijnych, a także środków zewnętrznych - np. długu bankowego, obligacji emitowanych przez spółkę CPK itp. 

Ruch z lotniska Chopina przeniesiony do CPK

Zwrócono uwagę, że uruchomienie lotniska CPK będzie równoznaczne z przeniesieniem ruchu komercyjnego z lotniska Chopina w Warszawie. W ten sposób zapewniona zostanie rentowność CPK - podano.

 

ZOBACZ: Ruch premiera w sprawie CPK. Przekaże miliardy złotych

 

Jak czytamy w komunikacie KPRM, w  nowym porcie powstanie terminal pasażerski, umożliwiający osiągnięcie przepustowości co najmniej 34 mln pasażerów rocznie. Inwestycja obejmie też poszerzenie do trzech pasów autostrady A2 między Warszawą a Łodzią.

dk/pgo / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie