Wirus z Chin dotarł do Europy. Kolejne kraje potwierdzają. Coraz bliżej Polski
Groźny wirus HMPV dotarł już do Europy. Lekarze potwierdzili przypadki zakażenia w Portugalii, a także w Ukrainie, Niemczech i we Włoszech. Jednak najcięższa sytuacja wciąż panuje w Chinach, a media rozpisują się o scenach "podobnych do pandemii COVID-19". Zakażenie metapneumowirusem HMPV może prowadzić do poważnych chorób i objawów np. zapalenia płuc.
Chociaż HPMV nie jest nową chorobą, to w ostatnim czasie w niektórych krajach - w tym szczególnie w Chinach - zarejestrowano gwałtowny wzrost zakażeń tym wirusem, co niepokoi ekspertów z zakresu zdrowia.
Oficjalne chińskie dane pokazują, że liczba przypadków HMPV rośnie od połowy grudnia. Napłynęły doniesienia o przeciążonych szpitalach. Umieszczane w mediach społecznościowych nagrania pokazują sceny przypominjące początek pandemii COVID-19 - zauważył portal The Independent.
Chińskie władze zaleciły stosowanie środków ostrożności, częste mycie rąk i zakładanie maseczek w zatłoczonych miejscach. Mimo to portal stwierdził, że Pekin bagatelizuje doniesienia o wzroście zakażeń, wskazując, że "wzrost zachorowań jest typowy dla okresu zimowego".
ZOBACZ: Gwałtowny wzrost zakażeń wirusem hMPV w Chinach. "Sceny niczym z pandemii"
Kraje sąsiadujące z Chinami ściśle monitorują sytuację - zauważył z kolei indyjski portal Ndtv. Hongkong zgłosił kilka przypadków HMPV, a w Indiach władze medyczne zapewniły, że nie odnotowano wzrostu chorób układu oddechowego. W Iranie władze medyczne zapewniły, że nie ma powodu do obaw i zauważyły, że Światowa Organizacja Zdrowia nie uznała wzrostu zakażeń za wymagający specjalnego postępowania - stwierdził "Tehran Times".
Groźny wirus z Chin dotarł do Europy. Kolejne państwa potwierdzają
Jednak choroba zaczyna pojawiać się nie tylko w odległych krajach Azji. Coraz więcej europejskich państwa zgłasza nowo wykryte przypadki tego wirusa. Służby medyczne Portugalii potwierdziły we wtorek pojawienie się w tym kraju przypadków infekcji wirusem HMPV. Ministerstwo zdrowia oraz podległe mu jednostki przekazały, że przypadki zakażeń grypopodobnym wirusem w Portugalii są na razie "stosunkowo rzadkie".
Raquel Guiomar, przedstawicielka instytutu zdrowia INSA w Lizbonie, podlegającego resortowi zdrowia, powiadomiła, że "HMPV nie jest aktualnie dominującym wirusem" wśród przypadków leczonych w portugalskich szpitalach. Dodała, że HMPV objawia się symptomami zbliżonymi do grypy i zagraża szczególnie dzieciom.
ZOBACZ: Wirus polio wykryty w Polsce. GIS opublikował komunikat
Portugalskie służby medyczne poinformowały we wtorek, że w związku z licznymi od początku stycznia przypadkami zachorowań na schorzenia dróg oddechowych w przychodniach w całym kraju utrzymują się długie kolejki pacjentów. W niektórych szpitalach czas oczekiwania na wizytę przekracza kilkanaście godzin.
Wirus panoszy się w Europie. Wykryto przypadki u sąsiadów Polski
Pierwsze przypadki w tym sezonie zimowym odnotowano już także w Ukrainie, Niemczech i we Włoszech. Niemieckie media mówią o co najmniej 22 przypadkach potwierdzonych zarażeniem się HMPV w kraju. Dane dotyczyły grudnia ubiegłego roku, możliwe więc, że rzeczywista liczba chorych jest znacznie wyższa.
Centrum Zdrowia Publicznego Ukrainy we wtorek powiadomiło o zidentyfikowaniu wirusa HMPV u 14 osób w kraju. Wirus dotknął szczególnie osoby poniżej 14 roku życia. Organ przekazał, że siedem chorych osób miało od 5 do 14 lat, a dwie kolejne były dziećmi w wieku do czterech lat.
ZOBACZ: Niepozorne, ale groźne. Te wirusy mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia
W porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku sytuacja w kraju miewa się nieco lepiej. Władze poinformowały, że "podczas tego i poprzedniego okresu nie doszło do ofiar śmiertelnych z powodu infekcji spowodowanej przez Metapneumowirusa - wszyscy pacjenci otrzymali pomoc medyczną i wyzdrowieli" - zapewniono.
Dziennik "La Stampa" podał, że wirus HMPV dotarł także do Włoch. Wskazano, że w szpitalach zarejestrowano "pierwszych pacjentów".
Wirus HMPV. Jakie są jego objawy?
Konsekwencje HPMV mogą być wyjątkowo poważne - np. wysoka gorączka, zapalenie płuc czy oskrzeli. Jego objawy zazwyczaj są podobne do grypy lub COVID-19. Najbardziej narażone są dzieci i osoby z obniżoną odpornością.
ZOBACZ: Nadzwyczajne posiedzenie WHO. Chcą zapobiec błędom z poprzedniej pandemii
- Przez kilka dni nie mogłam mówić ani oddychać - opisała swoje objawy Diane Davison ze stanu Maryland w USA. W rozmowie z mediami zdradziła, co musiała przejść, gdy zaraziła się metapneumowirusem HMPV.
- Nie mogłam wydusić z siebie więcej niż kilka słów. Zaczynałam gwałtownie kaszleć, aż do momentu, gdy dosłownie prawie wymiotowałam - mówiła.
Z kolei mieszkanka Singapuru przytoczona przez The Mirror, oznajmiła, że w czasie infekcji wirusem HMPV czuła, jakby jej płuca "pracowały na najwyższych obrotach". W czasie choroby towarzyszyły jej senność i znacznie podwyższona temperatura.