Marcin Kierwiński zaprosił Karola Nawrockiego. "Chętnie z nim pojadę"
- Karol Nawrocki naprawdę nie ma nic do powiedzenia - ocenił Marcin Kierwiński. Minister ds. odbudowy po powodzi odniósł się także do słów kandydata na prezydenta wspieranego przez PiS dotyczących pomocy powodzianom. - Jeśli on chce pomagać to zapraszam. Chętnie z nim pojadę na tamę w Stroniu, aby pokazać mu pomnik nieodpowiedzialności jego kumpli z PiS - uznał polityk KO.
Marcin Kierwiński, zapytany we wtorkowym "Gościu Wydarzeń" o wypłatę pieniędzy dla PiS po decyzji PKW, która ostatecznie przyjęła sprawozdanie komitetu tej partii z kampanii wyborczej w 2023 roku, odparł, że szef resortu finansów "dokładnie analizuje tę kwestię". - To nie jest decyzja polityczna, ale merytoryczna - uznał minister ds. odbudowy po powodzi.
Jak wskazał, Andrzej Domański podejmuje decyzję "w trudnych warunkach bałaganu, który zafundowało nam PiS". - A uchwała PKW jeszcze go pogłębiła - uznał, podkreślając, iż spokojnie czeka na ruch szefa MF. - Będzie on kierował się przede wszystkim kryterium praworządności. Zrobi wszystko, aby zabrać głos stosunkowo szybko - zapewnił.
Domański sprzeciwi się Tuskowi? Kierwiński: On jest twardym facetem
Kierwiński powołał się na zdanie "większości prawników i autorytetów", wedle których "uchwała PKW to jeden wielki bełkot". - Minister Domański musi się w tej sytuacji znaleźć. Wiem, że podejmie dobrą decyzję - uznał.
Bogdan Rymanowski dopytał, czy minister finansów może zmienić stanowisko premiera w sprawie środków dla PiS. Donald Tusk pisał - w kontekście uchwały PKW - że "pieniędzy nie ma i nie będzie". - (Domański) będzie podejmował suwerenną decyzję. Jest twardym facetem - odpadł rozmówca, dla którego "sprawa jest jasna".
ZOBACZ: Donald Tusk odpowie za brak pieniędzy dla PiS? Prof. Piotrowski: Ciąży groźba
Dla Kierwińskiego "to, co robiło PiS w trakcie kampanii wyborczej, to było okradanie Polaków". Ocenił też słowa konstytucjonalisty, prof. Ryszarda Piotrowskiego, jakie padły w "Gościu Wydarzeń" dzień wcześniej. Według eksperta "minister finansów powinien zastosować się do wymagań Kodeksu wyborczego i wypłacić pieniądze PiS", bo inaczej Domański "będzie musiał odpowiedzieć za swoje czyny".
- Dziwię się opiniom pana prof. Piotrowskiego, bo drugi punkt uchwały PKW mówi, że sama uchwała jest na podstawie decyzji Izby, która jest kwestionowana - odpowiedział minister ds. odbudowy.
WIDEO: Marcin Kierwiński zaprosił Karola Nawrockiego. "Chętnie z nim pojadę"
Kierwiński zaprasza Nawrockiego do Stronia. "Chętnie z nim pojadę"
Prowadzący zapytał również o prekamapnię prezydencką, w której bierze udział m.in. wspierany przez PiS Karol Nawrocki, obecnie prezes IPN. - On naprawdę nie ma nic do powiedzenia (...). To dość zagadkowy kandydat, który nie jest w stanie odpowiadać na pytania - ocenił Kierwiński.
Polityk stwierdził, iż nie wie, dlaczego Nawrocki akurat w Gostyninie zaczął mówić o sytuacji na terenach powodziowych. - Uświadamiam go, że w regionie płockim (gdzie leży Gostynin - red.) powódź była, ale 15 lat temu - wbił szpilę Kierwiński.
Jego zdaniem "jeśli pan Nawrocki chce pomagać osobom, które ucierpiały w powodzi, to zapraszam". - Chętnie z nim pojadę na tamę w Stroniu (Śląskim), aby mu zaprezentować pomnik nieodpowiedzialności jego kumpli z PiS - zapewnił.
ZOBACZ: Cios w finanse Marcina Romanowskiego. Padła jasna zapowiedź Hołowni
Prowadzący zapytał Kierwińskiego o to, komu lepiej idzie w prekampanii. - Oczywiście powiem, że Rafałowi Trzaskowskiemu. Patrzę z dużą nadzieją, sam jestem zaangażowany w to emocjonalnie. Poparcie Nawrockiego zapewne wzrośnie, jak i jego rozpoznawalność, ale co może zrobić kandydat, który nie ma zdania w żadnej sprawie? - zastanawiał się polityk.
Marcin Kierwiński: Partia Razem stała się przybudówką PiS
Minister ds. odbudowy po powodzi został zapytany o most tymczasowy w Stroniu Śląskim, który do tej pory jeszcze nie powstał. - Tam trwają intensywne prace. Rozmawiałem z lokalnymi władzami. Nie wyobrażam sobie, aby koło 20 stycznia mostu nie było - zadeklarował.
Kierwiński odniósł się także do publikacji przez partię Razem "100 wtop rządu Tuska". - Partia Razem stała się przybudówką PiS. Adrian Zandberg nie chciał wchodzić do rządu, teraz lokuje się po stronie twardej opozycji, czyli tam, gdzie PiS (...). Świat jest jasno podzielony na tych, którzy atakują ten rząd, i tych którzy są za nim. Czy może być większa wtopa w polityce niż deklarować, że chce się być po jednej stronie, a wylądować po drugiej? - ocenił.
ZOBACZ: Marcin Kierwiński o pomocy dla powodzian: Krytyka ze strony PiS mało mnie interesuje
Mówił też, że wypowiedzi Elona Muska o niektórych niektórych polityków są nieakceptowalne. Zapewnił jednak - w kontekście pytania, czy platforma X należąca do tego biznesmena może być w Polsce zablokowana - że nie wyobraża sobie "ograniczeń wolności słowa".
- Ale chęć wpływania na wybory w jakimś kraju dużego biznesu musi być nazwana bardzo jasno. Jako wyborcy musimy umieć się przed tym bronić - uzupełnił Marcin Kierwiński.
Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" dostępne TUTAJ.
Czytaj więcej