Jest śledztwo w sprawie Antoniego Macierewicza. "Zdrada dyplomatyczna"
Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo o podejrzeniu popełnienia przestępstwa "zdrady dyplomatycznej" przez byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Chodzi o sprawę międzynarodowego programu zakupu samolotów do tankowania w powietrzu, który znany jest jako "Karkonosze". Jak podała PK, za wspomniany czyn grozi do 10 lat więzenia.
Zawiadomienie dotyczące Antoniego Macierewicza, szefa MON w latach 2015-2018, złożył pod koniec listopada przewodniczący Komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich gen. bryg. Jarosław Stróżyk. W reakcji prokuratura wszczęła w czwartek śledztwo w tej sprawie, o czym poinformowała dzień później.
ZOBACZ: "Zdrada dyplomatyczna" Macierewicza. Raport o rosyjskich wpływach
Postępowanie dotyczy podejrzenia doprowadzenia do nieprzystąpienia Polski do międzynarodowego programu zakupu samolotów do tankowania w powietrzu, znanego jako "Karkonosze". "Niepozyskanie powyższych samolotów miało skutkować obniżeniem zdolności Sił Zbrojnych RP i negatywnie wpłynąć na strategiczne bezpieczeństwo państwa" - podała Prokuratura Krajowa.
Antoni Macierewicz. Śledztwo w sprawie programu "Karkonosze"
Projekt "Karkonosze", którego dotyczy śledztwo, rozpoczął się w 2014 roku. Oprócz Polski miały w nim uczestniczyć także Holandia i Norwegia.
ZOBACZ: Antoni Macierewicz zatrzymany za kierownicą. "Zasłonił się immunitetem"
"Prokurator wszczął śledztwo w sprawie działania od listopada 2015 r. do października 2016 r. na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej przez byłego Ministra Obrony Narodowej, upoważnionego do występowania w imieniu RP w stosunkach z rządem obcego państwa i zagraniczną organizacją, w związku z podjęciem decyzji o nieprzystąpieniu Polski do programu Multi-Role Tanker Transport Fleet (MMF) w ramach programu 'Karkonosze', tj. o czyn z art. 129 Kodeksu karnego" - czytamy w komunikacie PK.
"Zdrada dyplomatyczna" Macierewicza? Grozi mu do 10 lat więzienia
Jak dodano, program "Karkonosze" miał ponadto umożliwić Polsce uzyskanie zdolności do transportu strategicznego, ewakuacji medycznej. Prokuratura wspomniała także o szkodzie w mieniu wyrządzonej MON w kwocie 473 600 euro - były to wydatki poniesione podczas przygotowań do przystąpienia do programu.
"Przestępstwo z art. 129 K.k. polega na działaniu na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę upoważnioną do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją" - uściśliła prokuratura. Za popełnienie takiego czynu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Czytaj więcej