Szukasz uzdrowiska na przerwę zimową? To najlepsze miejsca na wypoczynek dla seniorów
Zima to doskonały czas na regenerację, poprawę zdrowia i odpoczynek od codziennych trosk. Seniorzy szczególnie mogą skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych, które łączą relaks z troską o kondycję fizyczną i psychiczną. Jakie uzdrowiska wybrać, aby najlepiej zadbać o swoje potrzeby?
Duże miasta zimą często nie sprzyjają seniorom - śliskie, nieodśnieżone chodniki oraz ograniczona oferta aktywności sprawiają, że lepiej poszukać spokojnego miejsca na łonie natury. Uzdrowiska oferują nie tylko piękne otoczenie, ale także profesjonalne wsparcie medyczne.
Czym jest leczenie sanatoryjne?
Leczenie sanatoryjne nazywane jest potocznie leczeniem uzdrowiskowym. Pacjenci są poddawani kompleksowym zabiegom pod okiem zespołu medycznego, a leczenie oraz rehabilitacja są dobierane indywidualnie.
Samo miejsce pobytu pomaga, bowiem sanatoria położone są najczęściej w otoczeniu pięknej przyrody, nad morzem, w górach lub lasach. Z turnusu sanatoryjnego można skorzystać prywatnie lub z dofinansowaniem oferowanym przez NFZ, ZUS, KRUS oraz PFRON.
Krynica-Zdrój, uzdrowisko w górach
Krynica-Zdrój ma jedno z najsłynniejszych uzdrowisk nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Położone jest w kotlinie oddzielającej Beskid Niski od Beskidu Sądeckiego, a samo centrum miasta leży w dolinie potoku Kryniczanka.
Krynica-Zdrój jako uzdrowisko działa już od ponad 200 lat, a wszystko to dzięki wodom mineralnym. W mieście znajduje się ponad 20 ujęć wody, w tym pięć naturalnych źródeł. Cenionym walorem jest również czyste powietrze i górski mikroklimat.
ZOBACZ: Gorzej słyszysz? Nie uwierzysz, jakie produkty mogą zapobiec utracie słuchu u seniorów
Wody mineralne wykorzystywane są w leczeniu i profilaktyce schorzeń układu pokarmowego, zaburzeń przemiany materii czy niedokrwistości. Dodatkowo w Krynicy można skorzystać z suchych kąpieli z naturalnego gazu bezwodnika węglowego.
Ciechocinek to perła wśród uzdrowisk
Najpopularniejsze polskie uzdrowisko sanatoryjne znajduje się w Ciechocinku w województwie kujawsko-pomorskim, niecałe 80 km od Bydgoszczy i 40 km od Włocławka. Łagodny klimat i wysoka średnia temperatura roczna sprzyjają regeneracji.
ZOBACZ: Chcesz uniknąć Alzheimera? Brzuch może być sygnałem ostrzegawczym
Niewielka wilgotność, mała ilość opadów i słoneczna pogoda każdego roku przyciągają tysiące osób, które chcą odpocząć oraz podreperować swoje zdrowie. Uzdrowisko słynie z solanki i wód mineralnych, znanych już od XIX wieku, gdy powstały pierwsze tężnie solankowe. Są one naturalnym inhalatorium, pozwalają wdychać powietrze bogate w jod, brom i ozon, co wywiera pozytywny wpływ na drogi oddechowe.
Polańczyk. Góry i jeziora w zasięgu ręki
Polańczyk to mała miejscowość położona w centrum Bieszczad. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą się zdecydować, czy wolą odpocząć nad wodą, czy w górach. Polańczyk ma jedno i drugie. Charakteryzuje się korzystnym dla zdrowia mikroklimatem. W uzdrowisku zaleca się leczenie chorób dróg oddechowych, reumatologicznych oraz endokrynologicznych. Dzięki obecności wód mineralnych Polańczyk zyskał miano uzdrowiska.
Czytaj więcej