Palenie kukieł i tłuczenie talerzy? Noworoczne tradycje dookoła świata

Porady
Palenie kukieł i tłuczenie talerzy? Noworoczne tradycje dookoła świata
iStock
Sylwestrowe zwyczaje na świecie

Sylwester to typowy rytuał przejścia. Kończy się stary rok, a zaczyna nowy. Perspektywa kolejnych 365 dni pełnych szans na robienie rzeczy nowych, ciekawych i dobrych rzeczy napawa miliony ludzi nadzieją. Dlatego świętują noc z 31 grudnia na 1 stycznia w sposób wyjątkowy. Szczególnie interesujące są zwyczaje w innych regionach świata (niekoniecznie odległych).

Każda kultura ma swoje własne tradycje związane z Sylwestrem. Choć różnią się one formą i symboliką, wspólnym mianownikiem jest chęć pozostawienia za sobą przeszłości oraz wprowadzenia pomyślności i radości w nadchodzący rok. Sprawdźmy, jak wyglądają noworoczne tradycje na Filipinach, w Danii czy Ekwadorze.

Ekwador. Palenie kukieł dla oczyszczenia z brudów przeszłości

W Ekwadorze w sylwestrową noc oprócz ludzi tańczą też… kukły. Zgodnie z tamtejszą tradycją na noc z 31 grudnia na 1 stycznia mieszkańcy przygotowują "monigotes", czyli duże kukły ze starych tkanin, ubrań czy nawet trocin i papieru. Ważne, aby był to materiał łatwopalny. Dlaczego? Ponieważ wraz z wybiciem północy zostają one podpalone i w akompaniamencie fajerwerków oczyszczają z problemów, kłopotów i otwierają na nowe wyzwania w kolejnym roku. To rytualne pożegnanie przeszłości pozwala mieszkańcom z nadzieją i lekkością wkroczyć w nadchodzący rok.

Dania. Noworoczna hossa dla producentów porcelany

Gdy na Kaszubach czy Górnym Śląsku para planuje wziąć ślub, w wigilię tego wydarzenia goście zbierają się na tzw. Polterabend (Polter), czyli wydarzeniu, podczas którego rozbijają naczynia przed narzeczonymi. Ma to być wyrażenie życzenia im wszystkiego najlepszego na drodze życia.

 

ZOBACZ: Nie wszędzie smakują tak samo. Tradycyjne dania wigilijne z różnych regionów

 

W magiczną moc rozbijanej porcelany wierzą też Duńczycy. Dlatego w Sylwestra tłuką talerze o drzwi znajomych i sąsiadów. Im więcej odłamków zastaną na wycieraczce, tym większe szczęście przyniesie im nadchodzący rok. Rozbite talerze symbolizują dobre życzenia i chęć wzmocnienia więzi sąsiedzkich. Dla Duńczyków jest to także okazja do pokazania, jak bardzo cenią relacje z innymi.

Filipiny. Wykropkowane bogactwo

Filipińczycy wierzą, że okrągłe kształty przynoszą szczęście i dobrobyt. Stąd popularność ubrań w kropki podczas sylwestra. Dodatkowo nieodłącznym elementem świętowania są okrągłe monety - ich wymiana ma zapewnić finansową pomyślność w nadchodzącym roku.

 

ZOBACZ: Te wigilijne potrawy na pewno znajdą się na stole, ale czy są bezpieczne dla dzieci?

 

Filipińczycy spędzają ten czas razem. Wierzą, że osoby, której zabraknie w noc sylwestrową przy stole, odejdzie w nadchodzącym roku.
Musi być też głośno. To dlatego, że hałaśliwe imprezy pomagają także odpędzić złe duchy. Im ich mniej w pobliżu, tym większe szczęście w przyszłości.

Hiszpania. Słodkie winogrona dobrobytu

O północy w sylwestrową noc w Hiszpanii nikt nie wypowiada ani jednego słowa. To dlatego, że wszyscy mają usta pełne winogron. Zgodnie z tamtejszą tradycją pomyślność w nadchodzącym roku zyskuje się poprzez zjedzenie dwunastu winogron - po jednym na pojedyncze wybicie zegara. Dwanaście, ponieważ tyle jest miesięcy w kalendarzu, a w każdym warto mieć przecież szczęście.

Włochy. Nocne przemeblowania

We Włoszech nowy rok to przede wszystkim czas czerwonej bielizny, która ma przynieść miłość i pasję w ciągu nadchodzących 365 dni. W niektórych regionach nadal praktykuje się również wyrzucanie starych mebli przez okno. Ten symboliczny akt pozwala pożegnać przeszłość i zrobić miejsce na nowe. Dla wielu Włochów ulice w noworoczny poranek przypominają więc plan filmu wojennego…

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie