Polska prezydencja w Radzie UE. Wiceminister wskazała priorytety
- Głównym przesłaniem polskiej prezydencji będzie bezpieczeństwo - powiedziała w "Gościu Wydarzeń" Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Jak wskazała, chodzi m.in. o bezpieczeństwo żywnościowe i ekonomiczne, ale też wspólne wydatki na obronność, o czym wciąż dyskutuje się w Unii Europejskiej.
Podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Premiera poinformowała w programie, że Polska jest gotowa na przejęcie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia 2025 r. W ramach przewodnictwa Warszawa będzie odpowiedzialna na organizowanie pracy krajów członkowskich, które decydują m.in. o nowym prawie UE, procesie akcesyjnym innych państw, kierunkach polityki zagranicznej, w tym o procesie akcesyjnym innych państw czy o sankcjach.
- Myślę, że Donald Tusk nie pojawi się w Budapeszcie. Przynajmniej nie mam takiej wiedzy - powiedziała, odnosząc się do faktu, że przejmujemy obowiązki od Węgier. Zamiast tego oficjalna inauguracja odbędzie się 3 stycznia w Warszawie, a jej specjalnym gościem będzie szef Rady Europejskiej Antonio Costa. Zaplanowane zostało m.in. wystąpienie premiera Donalda Tuska.
Sobkowiak-Czarnecka dodała, że przejmowanie roli po węgierskiej prezydencji jest dziś dla Polski "wyzwaniem". - Tym bardziej, że martwiące są słowa Viktora Orbana z Rady Europejskiej, kiedy mówił, że nie będzie zgadzał się na przedłużenie sankcji wobec Moskwy - nadmieniła.
Polska przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej
Jak zaznaczyła wiceminister ds. europejskich, nasza prezydencja będzie wyjątkowa, bo jest pierwszą w nowym cyklu instytucjonalnym, tzn. odbywa się po wyborze nowego Parlamentu Europejskiego i nowej Komisji Europejskiej. - Zawsze Komisja chce pokazać przez pierwsze swoje sto dni nowe inicjatywy i te 100 dni pokrywa się właśnie z naszą prezydencją - podkreśliła.
- Drugim ważnym wydarzeniem po inauguracji będzie wizyta całego kolegium komisarzy i przewodniczącej von der Leyen w Gdańsku i spotkanie z naszym rządem - zapowiedziała.
ZOBACZ: Słowacja grozi Ukrainie ws. dostaw energii. "Polska gotowa pomóc"
Pytana o to, czy Donald Tusk wybiera się na inaugurację prezydenta Donalda Trumpa 20 grudnia, przekazała, że nie ma takiej wiedzy. - To jest ten moment, kiedy prezydencja ma oczy i uszy otwarte na to, co się będzie działo - poinformowała.
Wiceminister Sobkowiak-Czarnecka powiedziała też, że kluczowym zadaniem prezydencji Polski będzie m.in. utrzymanie jedności w Europie, a reakcja na działania Donalda Trumpa będzie dla tego pierwszym poważnym testem.
Bezpieczeństwo głównym przesłaniem polskiej prezydencji. "Najważniejsze tu i teraz"
"Gość Wydarzeń" zapytana została również o polskie priorytety podczas naszej półrocznej prezydencji w Radzie UE. - Głównym przesłaniem polskiej prezydencji będzie bezpieczeństwo. Nie tylko bezpieczeństwo żywnościowe i ekonomiczne, ale to obronne jest najważniejsze tu i teraz - podkreśliła.
WIDEO: Magdalena Sobkowiak-Czarnecka w "Gościu Wydarzeń"
Jak wyjaśniła, celem dla UE jest wzmocnienie się w kwestii obronności, ale na to są różne pomysły. - Cel jest wspólny, ale jak to finansować, tych pomysłów jest dużo. I z jednej strony podczas polskiej prezydencji będziemy rozmawiać o nowym unijnym budżecie, ale pamiętajmy, że ten budżet wejdzie w życie dopiero w 2028 r. - przypomniała. Z tego powodu testem dla sprawności polskiej prezydencji będą rozmowy związane z rozwojem przemysłu obronnego.
- My jako Polska stawiamy pewien wzór. Już od 2025 r. prawie 5 proc. PKB będziemy przeznaczali na obronność. To najwyższy procent w NATO - zwróciła uwagę, wyrażając przekonanie, że wojna w Ukrainie jak w soczewce pokazała jakie mamy deficyty jako UE.
Unia sfinansuje Tarczę Wschód? Sobkowiak-Czarnecka: To nie spada z naszej agendy
Sobkowiak-Czarnecka odniosła się również do tego, czy Polska będzie dalej przekonywać UE aby pomogła nam sfinansować Tarczę Wschód. - To nie spada z naszej agendy. Tarcza Wschód dotyczy zewnętrznej granicy całej UE i wspólnie musimy ponosić odpowiedzialność za zabezpieczanie tej granicy. Tak samo nowa wizja polityki migracyjnej - mówiła.
Wiceminister wskazała tutaj, że kwestie związane z agresją na Ukrainę i sytuacją na granicy polsko-białoruskiej będą żywo podnoszone podczas naszej prezydencji. Polska zaproponować ma także nowe spojrzenie na Bałtyk jako miejsce newralgiczne z uwagi na położenie infrastruktury krytycznej. - Wspólne chronienie obszaru Bałtyku to jest projekt unijny - powiedziała.
Kwestia wsparcia dla Ukrainy. Sobkowiak-Czarnecka o "ważnym sygnale dla Kremla"
Gość Polsat News potwierdziła również, że Polska będzie chciała odejścia unijnych krajów od rosyjskich surowców energetycznych, kategorycznego przestrzegania obowiązujących sankcji i wprowadzenia 16. pakietu obostrzeń wobec Rosji.
ZOBACZ: Polityk PiS grzmi o zamachu stanu. "Najwyższą sankcją jest dożywocie"
- Wsparcie Ukrainy w wielu wymiarach będzie też tematem polskiej prezydencji. Tutaj też jest ważne zachowanie jedności, bo mamy takie momenty w UE, kiedy część krajów na drugi-trzeci plan odkłada kwestie wsparcia Ukrainy - zaznaczyła.
Rozmówczyni Grzegorza Kępki dodała przy tym, iż bardzo ważna będzie dla nas kwestia rozszerzenia UE nie tylko o Ukrainę, ale i inne państwa, np. zachodnie kraje bałkańskie. - To ważny sygnał dla Kremla, gdzie jest UE i gdzie są wartości europejskie. Tłem wojny w Ukrainie też jest wojna o nasze wartości i demokrację i o tym nie należy zapominać - nadmieniła.
Podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Premiera przekazała również, że koszty polskiej prezydencji udało się obniżyć z 1,3 mld zł do 412,5 mln zł i zapowiedziała, że wszystkie dwadzieścia dwie zaplanowane rady nieformalne odbędą się w Warszawie.
- W Warszawie będą odbywały się też te wydarzenia urzędnicze, które są zamknięte dla szerszej publiczności - dodała Sobkowiak-Czarnecka, podkreślając, że to, co jest otwarte dla ekspertów, dla NGO-sów, dla przedsiębiorców, czy po prostu dla Polaków, będzie się odbywało w całej Polsce.
Na koniec, pytana o sukcesy polskiej prezydencji, wiceminister wskazała na doprowadzenie do finału negocjacji dot. finansowania przemysłu obronnego oraz utrzymanie jedności Europy.
Pozostałe odcinki programu można obejrzeć TUTAJ.
Czytaj więcej