Polska prezydencja w Radzie UE. Wiceminister wskazała priorytety

aktualizacja: Polska
Polska prezydencja w Radzie UE. Wiceminister wskazała priorytety
Polsat News

- Głównym przesłaniem polskiej prezydencji będzie bezpieczeństwo - powiedziała w "Gościu Wydarzeń" Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Jak wskazała, chodzi m.in. o bezpieczeństwo żywnościowe i ekonomiczne, ale też wspólne wydatki na obronność, o czym wciąż dyskutuje się w Unii Europejskiej.

Podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Premiera poinformowała w programie, że Polska jest gotowa na przejęcie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia 2025 r. W ramach przewodnictwa Warszawa będzie odpowiedzialna na organizowanie pracy krajów członkowskich, które decydują m.in. o nowym prawie UE, procesie akcesyjnym innych państw, kierunkach polityki zagranicznej, w tym o procesie akcesyjnym innych państw czy o sankcjach.

 

- Myślę, że Donald Tusk nie pojawi się w Budapeszcie. Przynajmniej nie mam takiej wiedzy - powiedziała, odnosząc się do faktu, że przejmujemy obowiązki od Węgier. Zamiast tego oficjalna inauguracja odbędzie się 3 stycznia w Warszawie, a jej specjalnym gościem będzie szef Rady Europejskiej Antonio Costa. Zaplanowane zostało m.in. wystąpienie premiera Donalda Tuska.

 

Sobkowiak-Czarnecka dodała, że przejmowanie roli po węgierskiej prezydencji jest dziś dla Polski "wyzwaniem". - Tym bardziej, że martwiące są słowa Viktora Orbana z Rady Europejskiej, kiedy mówił, że nie będzie zgadzał się na przedłużenie sankcji wobec Moskwy - nadmieniła.

Polska przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej

Jak zaznaczyła wiceminister ds. europejskich, nasza prezydencja będzie wyjątkowa, bo jest pierwszą w nowym cyklu instytucjonalnym, tzn. odbywa się po wyborze nowego Parlamentu Europejskiego i nowej Komisji Europejskiej. - Zawsze Komisja chce pokazać przez pierwsze swoje sto dni nowe inicjatywy i te 100 dni pokrywa się właśnie z naszą prezydencją - podkreśliła.

 

- Drugim ważnym wydarzeniem po inauguracji będzie wizyta całego kolegium komisarzy i przewodniczącej von der Leyen w Gdańsku i spotkanie z naszym rządem - zapowiedziała.

 

ZOBACZ: Słowacja grozi Ukrainie ws. dostaw energii. "Polska gotowa pomóc"

 

Pytana o to, czy Donald Tusk wybiera się na inaugurację prezydenta Donalda Trumpa 20 grudnia, przekazała, że nie ma takiej wiedzy. - To jest ten moment, kiedy prezydencja ma oczy i uszy otwarte na to, co się będzie działo - poinformowała.

 

Wiceminister Sobkowiak-Czarnecka powiedziała też, że kluczowym zadaniem prezydencji Polski będzie m.in. utrzymanie jedności w Europie, a reakcja na działania Donalda Trumpa będzie dla tego pierwszym poważnym testem.

Bezpieczeństwo głównym przesłaniem polskiej prezydencji. "Najważniejsze tu i teraz"

"Gość Wydarzeń" zapytana została również o polskie priorytety podczas naszej półrocznej prezydencji w Radzie UE. - Głównym przesłaniem polskiej prezydencji będzie bezpieczeństwo. Nie tylko bezpieczeństwo żywnościowe i ekonomiczne, ale to obronne jest najważniejsze tu i teraz - podkreśliła.

 

WIDEO: Magdalena Sobkowiak-Czarnecka w "Gościu Wydarzeń"

 

 

Jak wyjaśniła, celem dla UE jest wzmocnienie się w kwestii obronności, ale na to są różne pomysły. - Cel jest wspólny, ale jak to finansować, tych pomysłów jest dużo. I z jednej strony podczas polskiej prezydencji będziemy rozmawiać o nowym unijnym budżecie, ale pamiętajmy, że ten budżet wejdzie w życie dopiero w 2028 r. - przypomniała. Z tego powodu testem dla sprawności polskiej prezydencji będą rozmowy związane z rozwojem przemysłu obronnego.

 

- My jako Polska stawiamy pewien wzór. Już od 2025 r. prawie 5 proc. PKB będziemy przeznaczali na obronność. To najwyższy procent w NATO - zwróciła uwagę, wyrażając przekonanie, że wojna w Ukrainie jak w soczewce pokazała jakie mamy deficyty jako UE.

Unia sfinansuje Tarczę Wschód? Sobkowiak-Czarnecka: To nie spada z naszej agendy

Sobkowiak-Czarnecka odniosła się również do tego, czy Polska będzie dalej przekonywać UE aby pomogła nam sfinansować Tarczę Wschód. - To nie spada z naszej agendy. Tarcza Wschód dotyczy zewnętrznej granicy całej UE i wspólnie musimy ponosić odpowiedzialność za zabezpieczanie tej granicy. Tak samo nowa wizja polityki migracyjnej - mówiła.

 

Wiceminister wskazała tutaj, że kwestie związane z agresją na Ukrainę i sytuacją na granicy polsko-białoruskiej będą żywo podnoszone podczas naszej prezydencji. Polska zaproponować ma także nowe spojrzenie na Bałtyk jako miejsce newralgiczne z uwagi na położenie infrastruktury krytycznej. - Wspólne chronienie obszaru Bałtyku to jest projekt unijny - powiedziała.

Kwestia wsparcia dla Ukrainy. Sobkowiak-Czarnecka o "ważnym sygnale dla Kremla"

Gość Polsat News potwierdziła również, że Polska będzie chciała odejścia unijnych krajów od rosyjskich surowców energetycznych, kategorycznego przestrzegania obowiązujących sankcji i wprowadzenia 16. pakietu obostrzeń wobec Rosji.

 

ZOBACZ: Polityk PiS grzmi o zamachu stanu. "Najwyższą sankcją jest dożywocie"

 

- Wsparcie Ukrainy w wielu wymiarach będzie też tematem polskiej prezydencji. Tutaj też jest ważne zachowanie jedności, bo mamy takie momenty w UE, kiedy część krajów na drugi-trzeci plan odkłada kwestie wsparcia Ukrainy - zaznaczyła.

 

Rozmówczyni Grzegorza Kępki dodała przy tym, iż bardzo ważna będzie dla nas kwestia rozszerzenia UE nie tylko o Ukrainę, ale i inne państwa, np. zachodnie kraje bałkańskie. - To ważny sygnał dla Kremla, gdzie jest UE i gdzie są wartości europejskie. Tłem wojny w Ukrainie też jest wojna o nasze wartości i demokrację i o tym nie należy zapominać - nadmieniła.

 

Podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Premiera przekazała również, że koszty polskiej prezydencji udało się obniżyć z 1,3 mld zł do 412,5 mln zł i zapowiedziała, że wszystkie dwadzieścia dwie zaplanowane rady nieformalne odbędą się w Warszawie.

 

- W Warszawie będą odbywały się też te wydarzenia urzędnicze, które są zamknięte dla szerszej publiczności - dodała Sobkowiak-Czarnecka, podkreślając, że to, co jest otwarte dla ekspertów, dla NGO-sów, dla przedsiębiorców, czy po prostu dla Polaków, będzie się odbywało w całej Polsce.

 

Na koniec, pytana o sukcesy polskiej prezydencji, wiceminister wskazała na doprowadzenie do finału negocjacji dot. finansowania przemysłu obronnego oraz utrzymanie jedności Europy.

 

Pozostałe odcinki programu można obejrzeć TUTAJ.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie