Justyna Kowalczyk o decyzji Andrzeja Dudy: Najgorszy prezent na święta
"Nie walczymy o przywileje, a o normalność"- napisała mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o odesłaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o sporcie. "Najgorszy prezent na święta" - dodała. Kowalczyk zaapelowała o wprowadzenie zmian dla zawodniczek i zawodników. Przez decyzję prezydenta ustawa nie wejdzie w życie od 1 stycznia.
"Nowelizacja ustawy o sporcie wprowadza regulacje, dzięki którym międzynarodowe dobre praktyki staną się także naszym polskim standardem" - napisała dwukrotna mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk w komentarzu do decyzji Andrzeja Dudy. Prezydent zdecydował o odesłaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o sporcie.
Słynna biegaczka narciarska, jedna z najbardziej utytułowanych polskich zawodniczek, w związku z decyzją prezydenta zwróciła się "z pilną prośbą do całego środowiska sportowego oraz wszystkich, którym na sercu leży rozwój polskiego sportu oraz przyszłość sportowców, o przyłączenie się do naszego apelu".
"Udostępnij i wesprzyj wprowadzenie dobrych zmian dla zawodniczek i zawodników. Nie walczymy o przywileje, a o normalność. Dołącz! Razem tworzymy polski sport" - poprosiła Kowalczyk.
Justyna Kowalczyk skrytykowała Andrzeja Dudy. Wsparli ją inni sportowcy
Apel udostępniły już na profilach społecznościowych inne utytułowane sportsmenki m.in. tyczkarka Monika Pyrek, siatkarka Joanna Wołosz, tenisistka Magda Linette, kolarka Maja Włoszczowska i wioślarka Katarzyna Zillmann.
Wątpliwości prezydenta wzbudził przede wszystkim punkt mówiący o obligatoryjnym powiększeniu składu zarządów polskich związków sportowych o przedstawiciela lub przedstawicieli sportowców kadry narodowej. Ich wyboru mieliby dokonywać sami zawodnicy kadry narodowej z pominięciem walnego zgromadzenia delegatów związków. Przy czym na każdych siedmiu członków zarządu polskiego związku sportowego miałby wchodzić co najmniej jeden przedstawiciel zawodników kadry narodowej.
ZOBACZ: Duda rekomendowany do MKOI. Tusk: Zajął miejsce medalistce
"Na tle kwestionowanej regulacji pojawia się istotna wątpliwość konstytucyjna, czy stopień ingerencji ustawodawcy w kształtowanie struktury organizacyjnej polskiego związku sportowego nie jest nadmierny i czy - nie negując potrzeby wprowadzenia 'czynnika profesjonalnego' w strukturze władzy zarządzającej polskiego związku sportowego - nie można tego rezultatu osiągnąć w sposób mniej inwazyjny" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie prezydenta RP.
Tekst nowelizacji ustawy zawierał również zmiany dotyczące obligatoryjnego wprowadzenia większej liczby kobiet do zarządów związków sportowych (miały stanowić co najmniej 30 proc. składu zarządu), wsparcie kobiet w ciąży i zawodników kontynuujących naukę.
Odesłanie przez prezydenta dokumentu do Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że te przepisy nie wejdą w życie w najbliższym czasie, co wywołało oburzenie części środowiska sportowego.
Czytaj więcej