Ceny idą w górę! Zrób zapasy tych produktów i oszczędź w 2025 roku
Od kilku miesięcy sytuacja gospodarcza w Polsce się stabilizuje. Przekłada się to na zmniejszenie poziomu inflacji. Nie oznacza to jednak, że ceny stoją w miejscu lub spadają. Wręcz przeciwnie. Jesteśmy świadkami systematycznego podnoszenia cen produktów i usług. Warto więc sprawdzić, jakie zapasy zrobić, aby realnie zaoszczędzić w 2025 roku.
W 2022 roku Polaków dotknęła inflacja, jakiej nie obserwowano od kilkudziesięciu lat. Ceny podstawowych produktów i usług wzrastały z miesiąca na miesiąc. Zjawisko to wyhamowało, jednak wciąż nie możemy być pewni jutra. Już teraz prognozowane są wyraźne wzrosty cen wybranych produktów. Niektóre z nich można kupić na zapas i wygenerować realne oszczędności.
Dlaczego ceny rosną?
Zmiany gospodarcze i geopolityczne dzieją się na naszych oczach. Niestety ma to wpływ na codzienność Polaków. Systematycznie rosną ceny energii elektrycznej, paliw oraz surowców produkcyjnych. Spowodowane są uwarunkowaniami pogodowymi, katastrofami naturalnymi, wypadkami czy konfliktami zbrojnymi. To przekłada się na ceny produktów i usług.
ZOBACZ: Polacy spożywają każdego dnia, niektóre kraje dawno zakazały. Drastycznie pogarszają zdrowie
Taniej nie będzie. W najbliższych latach Polacy muszą być przygotowani na to, że życie stanie się droższe, a podwyżki pensji nie będą nadążały za inflacją i zmianami. Tym samym dla wielu gospodarstw domowych spięcie budżetu może się okazać trudne.
Inflacja wciąż trwa
Choć inflacja spowolniła, to jednak wciąż się utrzymuje. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że inflacja konsumencka w listopadzie 2024 roku wyniosła 4,6 proc. rok do roku, przy czym ceny podstawowej żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły średnio o 4,8 proc. w porównaniu z listopadem 2023 roku.
To oznacza, że kupując te same produkty, musimy zapłacić za nie blisko pięć proc. więcej. W skali całego roku różnica jest spora. Polacy często rezygnują z zakupów lub zmieniają swoje zakupowe priorytety, aby spiąć budżet domowy.
Te produkty możesz kupić na zapas
Wpływ na końcową cenę produktów znajdujących się na półce sklepowej mają m.in. koszty produkcji i transportu. Paliwa są coraz droższe, a na początku 2025 roku wzrasta płaca minimalna w Polsce. To prosta droga do tego, aby codzienne życie było jeszcze droższe. Niestety najmocniej odczują to osoby zarabiające najmniej.
ZOBACZ: Najzdrowsze województwo w Polsce. Idealny kierunek dla seniorów
Już teraz jednak można pomyśleć o tym, aby przygotować zapasy wybranych produktów na najbliższe miesiące. Warto wybierać produkty szczelnie zamykane o długiej dacie przydatności do spożycia. Dodatkowych oszczędności warto szukać na promocjach, które oferowane są przez popularne sklepu spożywcze i dyskonty.
Do przykładowych produktów, które można kupić na zapas, należą:
- olej,
- makaron,
- mąka,
- ryż,
- kasza,
- płatki owsiane, żytnie, musli,
- cukier i sól,
- kawa,
- suszone owoce,
- kakao.
Należy jednak zadbać o to, aby były one przechowywane w kontrolowanych warunkach. Zrobienie zapasów wybranych z nich sprawi, że w 2025 roku nieco się zaoszczędzi. Warto to przemyśleć.
Czytaj więcej