Rosyjska "flota cieni" na celowniku KE. Kolejne incydenty na dnie Bałtyku

Świat
Rosyjska "flota cieni" na celowniku KE. Kolejne incydenty na dnie Bałtyku
Associated Press/East News
Fińska straż graniczna zatrzymała rosyjski tankowiec podejrzany o akt dywersji

Trwa wyjaśnianie sprawy zakłóceń występujących w przesyle danych między Estonią a Finlandią. Jak podano, usterki dotknęły czterech różnych kabli podmorskich w Zatoce Fińskiej. O dokonanie aktu dywersji podejrzewana jest Rosja. W związku z tym Komisja Europejska zapowiedziała, że zaproponuje nałożenie nowych sankcji na tzw. rosyjską flotę cieni.

Estońscy operatorzy telekomunikacyjni przekazali w czwartek, że w przesyle danych między Estonią a Finlandią doszło do zakłóceń. Usterki dotyczyć miały czterech różnych kabli podmorskich, które przebiegają przez Zatokę Fińską. Przyczyny awarii nie są znane i - jak podała rzecznik estońskiego ministerstwa gospodarki i komunikacji Laura Laaster - usterka nie miała wpływu na użytkowników końcowych.

Awaria kabli podmorskich w Zatoce Fińskiej. Zakłócenia na czterech nitkach

O awariach odpowiednie organy powiadomione zostały w środę, czyli w dniu, w którym zerwany został także przesył prądu estońsko-fińską magistralą elektroenergetyczną EstLink 2. Fińska Agencja Transportu i Komunikacji (Traficom) poinformowała, że w przypadku trzech kabli przesył został całkowicie zerwany, a na czwartym transfer został zakłócony częściowo.

 

Dochodzenie w sprawie uszkodzenia EstLink2 i innych szkód w infrastrukturze podmorskiej prowadzone jest przez fińską policję, która wstępnie zakwalifikowała sprawę jako "akt zniszczenia (dywersji)", o który podejrzewany jest wchodzący w skład "rosyjskiej floty cieni" tankowiec Eagle S.

 

ZOBACZ: BRICS się powiększa. Chcieli stworzyć nowy system walutowy

 

Jednostka płynąca z Petersburga w stronę Egiptu miała przepływać w pobliżu magistrali EstLink2 w momencie, gdy zerwany został przesył prądu. Statek zatrzymała fińska straż graniczna na wodach Zatoki, ok. kilkudziesięciu kilometrów na zachód od Helsinek.

 

Szef estońskiego rządu zaapelował w czwartek wieczorem o zwiększenie pomocy sojuszników przy ochronie infrastruktury krytycznej i obiecał skontaktować się w sprawie z sekretarzem generalnym NATO.

KE rzuca wyzwanie rosyjskim tankowcom. Chce kolejnych sankcji

W związku z tymi wydarzeniami, Komisja Europejska zapowiedziała, że zaproponuje nałożenie kolejnych sankcji na tankowce przewożące rosyjską ropę, w tym na Morzu Bałtyckim. Za ich pośrednictwem Rosja próbuje omijać unijne sankcje nałożone m.in. na sprzedaż ropy.

 

Obecnie na liście sankcyjnej widnieją 72 z szacowanych 600 tankowców z "rosyjskiej floty cieni". O jej uzupełnienie ubiega się m.in. Polska.

 

W oświadczeniu opublikowanym przez KE podano, że "incydent z kablami podmorskimi na Morzu Bałtyckim jest najnowszym z serii potencjalnych ataków na infrastrukturę krytyczną".

 

ZOBACZ: Katastrofa w Kazachstanie. Nieoficjalnie: Spowodowała ją rosyjska rakieta

 

"Chwalimy fińskie władze za szybką akcję wejścia na pokład podejrzanego statku. Współpracujemy z fińskimi władzami w toczącym się dochodzeniu" - przekazano, dodając, że "wszelkie celowe niszczenie infrastruktury krytycznej w Europie" jest stanowczo potępiane.

 

W odpowiedzi na incydenty KE chce wzmocnić ochronę kabli podmorskich, w tym wymianę informacji. Według organu obecnie nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w regionie.

Adrianna Rymaszewska / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie