Minister z Bośni i Hercegowiny w areszcie. Podejrzenia o "spisek"

Świat
Minister z Bośni i Hercegowiny w areszcie. Podejrzenia o "spisek"
Instagram/nenadnesic.dns
Minister BiH Nenad Nešić został aresztowany

Polityczne turbulencje w Bośni i Hercegowinie. Tamtejszy minister bezpieczeństwa Nenad Nešić został aresztowany. Jak informuje prokuratura, polityka zatrzymano w związku z podejrzeniem m.in. "spisku" w celu popełnienia czynów przestępczych oraz prania brudnych pieniędzy. Oprócz niego do aresztu trafiło także sześć innych osób.

Aresztowanie Ministra Bezpieczeństwa Rady Ministrów Bośni i Hercegowiny potwierdziła Prokuratura Krajowa, o czym informuje w czwartek Radio Wolna Europa.


Jak podano, Nešić został zatrzymany w ramach śledztwa prowadzonego wspólnie z Dyrekcją ds. Przestępczości Zorganizowanej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Serbskiej.

Bośnia i Hercegowina. Nenad Nešić aresztowany

Oprócz Nenada Nešicia do aresztu trafili również Milan Dakić (dyrektor Przedsiębiorstwa Publicznego "Roads RS"), Mladen Lučić (brat byłego ministra w Radzie Ministrów Bośni i Hercegowiny) oraz cztery inne osoby.


Wszyscy są podejrzani o spisek w celu popełnienia czynów przestępczych jako menadżerowie, pranie brudnych pieniędzy, nadużywanie oficjalnego stanowiska lub władzy oraz przyjmowanie łapówek.

 

ZOBACZ: Katastrofa w Kazachstanie. Nieoficjalnie: Spowodowała ją rosyjska rakieta


Aktualnie trwa dochodzenie w sprawie potencjalnej korupcji przy zamówieniach publicznych z czasów, gdy dyrektorem "Roads RS" był właśnie Nenad Nešić. Z kolei Lučić najprawdopodobniej jest przedmiotem śledztwa z powodu kierowania firmą "Legend", która robiła interesy z "Roads RS". Jest także właścicielem ośrodka uzdrowiskowego "Snježna dolina" na Jahorinie. Łapówki miał przyjmować od 2019 roku.

Minister BiH zatrzymany. W tle oskarżenia o łapówki i pranie brudnych pieniędzy

Prokuratura BiH badała już wcześniej podejrzenia, że ​​firmy utrzymujące drogi były zmuszane do współpracy z firmą „Legend” kupując od niej materiał ścierny do szlifowania dróg (sól) po cenach znacznie wyższych od cen rynkowych.


Nešić i Lučić mieli zarobić kilka milionów marek bośniackich na sprzedaży soli z Egiptu, importowanej przez firmę "Legend", bo rzekomo sprzedawali sól po cenie trzykrotnie wyższej od tej, w której została zakupiona.


Nešić, w kontekście pełnienia przez niego mandatu dyrektora "Roads RS", był także badany przez Prokuraturę Wschodniego Sarajewa w związku z podejrzeniem o zmuszanie spółki drogowej do brukowania niektórych ulic przed wyborami.

Prezydent Republiki Serbskiej broni ministra 

Od 2022 roku Nešić piastuje stanowisko Ministra Bezpieczeństwa Bośni i Hercegowiny, a od 2016 do 2020 roku był dyrektorem w firmie "Roads RS"

 

ZOBACZ: Awaria kabla na Bałtyku. W Zatoce Fińskiej miał pływać rosyjski tankowiec


Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik, który sam odpowiada przed sądem państwowym Bośni za przeciwstawienie się decyzjom międzynarodowego wysłannika pokojowego Christiana Schmidta, oskarżył prokuraturę o kampanię prześladowań wobec serbskich urzędników rządowych.


Republika Serbska (RS) jest jedną z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny (drugą jest Federacja Bośni i Hercegowiny). Obecny status Republiki Serbskiej uregulowany jest porozumieniem pokojowym, którym zakończyła się wojna w Bośni i Hercegowinie (1992–1995).

Adrianna Rymaszewska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie