Król świątecznych napojów. Czy naprawdę pomaga po świątecznej uczcie? Odpowiedź może zaskoczyć

Porady
Król świątecznych napojów. Czy naprawdę pomaga po świątecznej uczcie? Odpowiedź może zaskoczyć
iStock
Kompot to król świątecznych napoi

Kompot z suszu to tradycyjny polski napój, który nieodłącznie kojarzy się z Wigilią i świętami Bożego Narodzenia. Jego aromatyczny zapach i słodko-kwaśny smak tworzą niepowtarzalny klimat świątecznej kolacji. Choć na co dzień jest rzadko spożywany, to właśnie w okresie świąt cieszy się ogromną popularnością. Czy ma korzyści zdrowotne, a może jest tylko tradycyjnym elementem świątecznego stołu?

Wigilijny napój przygotowuje się z suszonych owoców - najczęściej jabłek, wędzonych śliwek węgierek, gruszek czy moreli, które zalewa się wodą i gotuje, często z dodatkiem goździków, cukru, a nawet cynamonu. To połączenie naturalnych składników, które mogą być korzystne dla zdrowia, ale tylko pod warunkiem, że spożywane są w odpowiednich ilościach.

Bogactwo witamin i błonnika w suszonych owocach

Świąteczny kompot to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Owoce, z których przygotowuje się napój, są bogate w witaminy i minerały. Dzięki zawartości witaminy C, kompot wspomaga naszą odporność, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia. Witamina C ma również właściwości wzmacniające naczynia krwionośne i wspiera leczenie nadciśnienia.

 

ZOBACZ: Codziennie pij sok z buraka. Efekty mogą zaskoczyć

 

Kolejnym ważnym składnikiem są witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki nim organizm lepiej radzi sobie ze stresem i zmęczeniem, a także poprawia naszą koncentrację. Nie można zapomnieć również o witaminie A, która wspiera nasz wzrok, a także odgrywa kluczową rolę w regeneracji skóry, stymulując produkcję kolagenu. Co więcej, suszone owoce zawierają więcej błonnika niż świeże.

Kompot z suszu a trawienie po świątecznym obżarstwie

Jednym z najczęściej podnoszonych argumentów na rzecz kompotu z suszu jest jego rzekoma pomoc w trawieniu po obfitej, świątecznej kolacji. Czy to prawda? Badania naukowe wskazują, że rzeczywiście niektóre składniki napoju mogą wspierać układ pokarmowy

 

Badania potwierdzają, że substancje bioaktywne zawarte w suszonych owocach, w tym śliwkach, mają pozytywny wpływ na zdrowie, szczególnie na układ pokarmowy. Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), suszone śliwki mogą wspierać prawidłowe funkcjonowanie jelit i przyczyniać się do poprawy trawienia. Oprócz tego zawierają także sorbitol, który działa przeczyszczająco, wspierając procesy trawienne i pomagając w walce z zaparciami. 

 

ZOBACZ: Jeden składnik zmienia czekoladę w truciznę. Sprawdzaj etykietę

 

Cynamon również wykazuje właściwości wspomagające procesy trawienne, a suszone owoce dostarczają błonnika, który sprzyja perystaltyce jelit. Zatem tradycyjny kompot z suszu może rzeczywiście przynieść ulgę po ciężkostrawnej świątecznej kolacji w gronie bliskich.

Kompot z suszu. Dla kogo nie jest wskazany?

Choć kompot z suszu ma wiele zalet, nie jest idealnym napojem dla każdego. Ze względu na wysoką zawartość cukrów (zarówno naturalnych, jak i dodanych w trakcie przygotowywania), osoby z problemami z poziomem glukozy, takie jak diabetycy, powinny przyjmować go ostrożnie. Spożywanie dużej ilości kompotu może także prowadzić do podwyższonego poziomu kalorii, co nie jest pożądane u osób na diecie.



red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie