Koniec dyktatury i koniec miłości. Żona Asada chce rozwodu
Baszar al-Asad nie ma ostatnio dobrego czasu. Obalony przez rebeliantów syryjski dyktator, który uciekł do Moskwy, teraz mierzy się z problemami w życiu prywatnym. Jego żona złożyła pozew o rozwód oraz wniosek o zezwolenie na opuszczenie kraju. Na te doniesienia zareagował już Kreml.
Asma al-Asad nie jest zadowolona z życia w Moskwie, do której przeprowadziła się wraz z mężem w tym miesiącu po błyskawicznej ofensywie rebeliantów - przekazała stacja Al-Dżazira. Żona Asada ma podwójne obywatelstwo Wielkiej Brytanii i Syrii. Urodziła się i wychowała w Londynie, jej rodzice byli Syryjczykami.
Rosja. Żona Baszara Al-Asada chce rozwodu
Kobieta, która w 2018 roku przeszła leczenie raka piersi, a w maju tego roku poinformowała o zdiagnozowanej białaczce, złożyła w Moskwie wniosek o specjalne pozwolenie na opuszczenie Rosji. Jej prośba jest obecnie rozpatrywana przez rosyjskie władze.
ZOBACZ: Baszar al-Asad jest w Moskwie. Otrzymał azyl od Rosji
Po wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku Unia Europejska nałożyła sankcje na żonę syryjskiego dyktatora, w tym zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów.
W 2020 roku Stany Zjednoczone nałożyły dodatkowe sankcje na Asmę, oskarżając ją o gromadzenie "nielegalnych zysków kosztem narodu syryjskiego" i wykorzystywanie swoich "rzekomych organizacji charytatywnych" do wzmacniania własnej politycznej i gospodarczej władzy. Sankcje te objęły także członków jej rodziny, w tym rodziców i braci.
ZOBACZ: Co Putin zrobi z Asadem? Jest głos z Kremla
Już po ucieczcie Asadów do Moskwy brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy potwierdził, że żona dyktatora "nie jest mile widziana" w Wielkiej Brytanii. Dodał, że zrobi "wszystko, co w jego mocy", aby żaden członek rodziny Assadów "nie znalazł miejsca w Wielkiej Brytanii".
W poniedziałek, podczas rozmowy z dziennikarzami, Dmitrij Pieskow zaprzeczył tym doniesieniom. Powiedział, że Asma nie chce rozwodu, a jej mąż Baszar al-Asad nie jest przetrzymywany w Moskwie. Dodał, że aktywa rodziny nie zostały zamrożone.
Obalenie rządów Asada
8 grudnia rebelianci przekazali informację o obaleniu reżimu Baszara al-Asada i przejęciu kontroli nad Damaszkiem, stolicą Syrii. Baszar Al-Asad zrezygnował ze stanowiska prezydenta, a następnie uciekł z kraju do Rosji. Według pierwszych doniesień, miał nie przeżyć podróży, ale okazało się, że bezpiecznie dotarł do Moskwy.
ZOBACZ: Syria: Pięć ofiar rosyjskich nalotów. Zginęła matka, ojciec i trójka dzieci
Jest w Rosji objęty ograniczeniami - twierdzi portal zlokalizowanej w Katarze stacji telewizyjnej. Nie wolno mu opuszczać Moskwy ani angażować się w żadną działalność polityczną. Władze rosyjskie zamroziły również jego aktywa, obejmujące poza 18 luksusowymi apartamentami 270 kg złota i dwa mld dolarów - stwierdził portal.
W Syrii wojna domowa trwa od 2011 roku. Walki związane z przejęciem władzy i opuszczeniem kraju przez dyktatora to najpoważniejsze starcia w Syrii od 2020 r., gdy doszło do zamrożenia linii frontu w toczącej się od 2011 r. wojnie domowej. Reżim Asada zdołał wówczas odzyskać kontrolę nad większością terytorium kraju, w dużej mierze dzięki wsparciu Rosji i Iranu.
Czytaj więcej