Zabójstwo Jarosława Ziętary. Były senator uniewinniony

Polska Paweł Sekmistrz / polsatnews.pl/PAP
Zabójstwo Jarosława Ziętary. Były senator uniewinniony
David Berkowitz/flickr/archiwum rodzinne Jarosława Ziętary
Sąd Najwyższy odrzucił kasację prokuratury ws. podżegania do śmierci Jarosława Ziętary

Senator Aleksander Gawronik ostatecznie uniewinniony. Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury ws. podżegania do zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Potwierdzono w ten sposób wyroki sądów z 2022 i początku 2024 r.

Prokuratura oskarżała senatora Aleksandra Gawronika o to, że "chcąc, aby inne osoby dokonały porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa Jarosława Ziętary, w związku z jego zawodowym zainteresowaniem i planowanymi publikacjami dotyczącymi tzw. szarej strefy gospodarczej, nakłaniał do tego ustalonych pracowników ochrony firmy Elektromis, w szczególności w ten sposób, że podczas prowadzonej z nimi rozmowy, dotyczącej wpływu na postawę Jarosława Ziętary, stwierdził: on ma być skutecznie zlikwidowany".

Sprawa zabójstwa Jarosława Ziętary. Aleksander Gawronik uniewinniony

Pierwsza rozprawa w procesie senatora odbyła się w styczniu 2016 r. w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W lutym 2022 r. Gawronik został nieprawomocnie uniewinniony. Wyrok ten zaskarżyła w I instancji prokuratura, sąd zajął się apelacją w czerwcu 2023 roku. 

 

W styczniu 2024 r. wyrok został podtrzymany. Jak informował wówczas w uzasadnieniu wyroku sędzia Grzegorz Nowak, "postępowanie karne, zwieńczone procesem sądowym na poziomie sądu I i II instancji to nie jest, ujmując w sposób kolokwialny: uroczyste zatwierdzenie aktu oskarżenia".

 

ZOBACZ: Marcin Romanowski ścigany. Wydano Europejski Nakaz Aresztowania

 

Jak dodał, "z pewnością oskarżony jest osobą kontrowersyjną w odbiorze społecznym". - Z osobą oskarżonego mogą się łączyć oceny pozytywne, ale mogą się z nim łączyć oceny negatywne, przy czym sam w sobie ten wątek nie może determinować kierunku ocen i sposobu oceny dowodów, które finalnie mają przemawiać za odpowiedzialnością karną tego człowieka - podkreślił sędzia.

 

Prokuratura zawnioskowała o kasację wyroku uniewinniającego Aleksandra Gawronika do Sądu Najwyższego. W czwartek została ona oddalona.

Sprawa Jarosława Ziętary. Ciała do dziś nie odnaleziono

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy w 1968 r. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował najpierw w radiu akademickim, później współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", tygodnikiem "Wprost" i z "Gazetą Poznańską".

 

ZOBACZ: Wnioski o uchylenie immunitetów trzem politykom. Na liście Daniel Obajtek

 

Ostatni raz widziano go 1 września 1992 r. Rano wyszedł z domu do pracy, ale nigdy nie dotarł do redakcji "Gazety Poznańskiej". W 1999 r. został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

 

W toku prokuratorskiego śledztwa ustalono, że w 1992 roku, oskarżeni: Mirosław R., ps. Ryba, i Dariusz L., ps. Lala, podając się za funkcjonariuszy policji, podstępem zwabili dziennikarza do samochodu, który miał przypominać policyjny radiowóz. Później przekazali Ziętarę osobom, które dokonały zabójstwa, zniszczenia i ukrycia zwłok. Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zbrodni.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie