Wnioski o uchylenie immunitetów trzem politykom. Na liście Daniel Obajtek
- Prokurator generalny Adam Bodnar skierował trzy wnioski o uchylenie immunitetów polskim parlamentarzystom - poinformowała w czwartek prok. Anna Adamiak. Wnioski dotyczą dwóch posłów i jednego europosła.
Rzeczniczka Prokuratora Generalnego wyjaśniła, że dwa wnioski zostały skierowane do Marszałka Sejmu, a jeden do Parlamentu Europejskiego.
- Jeśli chodzi o immunitety polskie to są wnioski dotyczące posła Krzysztofa Szczuckiego (PiS) i posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego (Republikanie). Natomiast wniosek do PE dotyczy europosła PiS Daniela Obajtka - przekazała.
- Wniosek o uchylenie immunitetu wyprzedza postawienie zarzutów popełnienia przestępstwa - dodała.
Wniosek o uchylenie immunitetu Krzysztofowi Szczuckiemu
- Jeśli chodzi o wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Krzysztofowi Szczuckiemu, to gromadzony materiał dowodowy uzasadnia w sposób dostateczny podejrzenie popełnienia przez pana posła przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej - powiedziała rzeczniczka.
ZOBACZ: W kilka miesięcy mieli zarobić 900 tys. zł. Poseł PiS reaguje na słowa Donalda Tuska
Jak dodała "z materiału dowodowego wynika, że Krzysztof Szczucki jako prezes Rządowego Centrum Legislacji dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i utworzył Wydział Edukacji i Komunikacji Departamentu Prawa Ustrojowego i Edukacji, w którym zatrudnił z pominięciem trybu konkursowego konkretne osoby".
- Te osoby nie realizowały jednak zadań tego wydziału, tylko pomagały posłowi w jego kampanii wyborczej i pobierały wynagrodzenie oraz inne świadczenia pracownicze od Rządowego Centrum Legislacji - podkreśliła.
Według prokuratury działania posła doprowadziły do wyrządzenia szkody majątkowej na rzecz Skarbu Państwa w łącznej kwocie nie mniejszej niż 900 tys. złotych.
Wniosek o uchylenie immunitetu Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu
- Jeśli chodzi o sprawę posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, to jest to bardzo obszerne postępowanie, którego przedmiot obejmuje nieprawidłowości w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, jak również w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa - poinformowała prok. Anna Adamiak.
Jak dodała w tym postępowaniu zarzuty usłyszały już 62 osoby.
ZOBACZ: Jan Krzysztof Ardanowski zarejestrował partię. Chce być jak Ronald Reagan
- W ramach dwóch wątków tego postępowania prokurator zgromadził materiał dowodowy z którego wynika, że poseł Ardanowski, jako minister nie dopełnił swoich obowiązków i przekroczył swoje uprawnienia w ramach sprawowanego nadzoru nad Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa - wyjaśniła.
- W jednym przypadku przez polecenie, a w drugim przez wyrażenie zgody na udzielnie przez KOWR gwarancji bankowych dla spółki i dla spółdzielni, które z uwagi na sytuację, w której się znajdowały, nie powinny uzyskać takich gwarancji - powiedziała rzeczniczka.
- Finalnie kredyty przyznane tym dwóm podmiotom gospodarczym w oparciu o te gwarancje, nie zostały przez nie spłacone, co spowodowało uruchomienie gwarancji i w istocie kredyty obciążyły Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, co spowodowało szkodę w mieniu Skarbu Państwa w pierwszym przypadku na kwotę 100 milionów złotych, a w drugim 20 milionów złotych - przekazała.
Wniosek o uchylenie immunitetu Daniela Obajtka
- Z kolei wniosek do Parlamentu Europejskiego w sprawie uchylenia immunitetu Daniela Obajtka dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej - poinformowała prok. Anna Adamiak.
Według rzeczniczki, chodziło o zawarcie przez PKN Orlen dwóch umów na usługi detektywistyczne z firmą wskazaną przez Daniela Obajtka.
ZOBACZ: Kontrole i audyty w Orlenie. Są zawiadomienia do prokuratury
- Z ustaleń prokuratora wynika że wcześniej ta firma dokonywała usług w zakresie osobistej ochrony Obajtka i jego majątku - dodała.
- Przedmiotem tych dwóch umów miało być podejmowanie czynności mających na celu wykrycie działań podejmowanych przez inne podmioty w ramach nieuczciwej konkurencji. Jednakże z raportów sporządzonych przez tę firmę w ramach realizacji tej umowy nie wynikało, by były to jakiekolwiek działania związane z działalnością spółki Orlen - powiedziała.
Jak dodała, z raportów firmy detektywistycznej wynika, że celem działania było pozyskanie informacji osobistych o osobach, które wówczas były członkami partii opozycyjnej.
Daniel Obajtek zabrał głos. "Polityczny wniosek"
Po konferencji prokuratury głos w sprawie zabrał Daniel Obajtek, który nazwał wniosek o uchyleniu mu immunitetu "politycznym" i "absurdalnym".
"Dymisja ministra Wieczorka w atmosferze grubego skandalu? Maraton podwyżek dla wszystkich? Setki milionów z KPO dla pani Kulczyk? Spadek zysków spółek Skarbu Państwa o 83%? Najniższa wycena ORLENU od lat? Zamach stanu w PKW? Nie można dopuścić, żeby przez święta o tym rozmawiali Polacy" - napisał.
ZOBACZ: Orlen zarobił 12 mld zł mniej. Daniel Obajtek komentuje
"Bodnarowcy wykonają przecież bez wahania każdy rozkaz swojego kierownika. I na rozkaz przygotowali absurdalny polityczny wniosek" dodał.
Odnosząc się do postawionego mu zarzutu "niedopełnienia obowiązków (...) poprzez niedokonanie kontroli", stwierdził, że "to wstyd sięgać po takie metody".
"Ale Bodnar już dawno udowodnił, że wstydu nie ma" - podsumował.
Czytaj więcej